Ako lyofilizované ovocie skladovať?
Lyofilizované ovocie je veľmi citlivé na vlhkosť z okolia, preto ho odporúčame skladovať v uzavretej nádobe, ktorá je izolovaná, neprepustí vzduch a tým pádom ani vlhko (napr. sklenený šróbovací pohár, kvalitná plastová dóza s vekom, zip-sáčky, kovová dóza na potraviny, plechovky).
Skladovať ho môžete aj pri izbovej teplote, rsp. do 22°C, na tmavom a suchom mieste a chrániť pred priamym slnečným žiarením. Tak vám nezgumovatie a nezmäkne.
Ak ho budete pre vlhkosťou chrániť, vydrží vám rovnako chrumkavé, chutné a zdravé aj niekoľko rokov. Ak ste sa rozhodli zakúpiť si väčšie množstvo, odporúčame odsypať si z neho pre aktuálnu spotrebu a zvyšok správne uskladniť.
Ak bude mrazom sušené ovocie vystavené vlhkosti, je možné, že časom podľahne plesni. Preto, ak sa vám stane, že vám zgumovatie, je potrebné skonzumovať ho čo najskôr. Nebude už síce tak chrumkavé, no vitamínov mu to neuberie. V kaši či pudingu si to ani nevšimnete.
ČO JE TO LYOFILIZÁCIA
Lyofilizácia je špeciálny proces sušenia – na rozdiel od sušenia teplom, na ktoré sme zvyknutí, lyofilizácia je naopak – sušenie mrazom. Tento spôsob sušenia zachová pôvodnú štruktúru ovocia, chuť, farbu, všetky minerály aj vitamíny. Znamená to, že na to, aby ovocie vyzeralo aj chutilo fantasticky, nie je potrebné pridávať žiadne farbivá, cukor, arómu ani dochucovadlá. Je krehké, chrumkavé – a úžasné chutné!
Tento spôsob sušenia pôsobí ako novinka, no opak je pravdou – využívali ho už peruánski Inkovia, ktorí nosili svoju úrodu do výšok Machu Picchu a napríklad v obyvatelia Ánd takto uchovávali zemiaky aj niekoľko rokov. Počas druhej svetovej vojny sa sušenie mrazom používalo na uchovávanie krvnej plazmy a dnes výhody lyofilizácie využíva aj NASA – a aj vy 🙂
Ako prebieha lyofilizácia?
Celý proces prebieha v tzv. lyofilizátore. Je to stroj, ktorý pracuje s teplotou a tlakom. Suroviny sa najprv zmrazia na teplotu od -50°C do -100°C. Je to postupný proces, ktorý môže trvať aj 35 hodín. Dôvodom je potreba dokonalého zmrazenia – ak by k nemu nedošlo, častice vody by sa pri nízkom tlaku začali “variť” a vznikla by para, ktorá by surovinu roztrhala. Dôležitý je tiež nízky tlak (o niekoľko stoviek pascalov nižšom, než “normálny” atmosferický). Ak by tlak nebol dostatočne nízky, ovocie by sa doslova pripálilo a stratilo svoje vlastnosti rovnako ako keby sme ho uvarili pri teplote 100°C.
Po tom, ako je surovina dokonale zmrazená, začne sa teplota pomaly zvyšovať, pri čom vzniknutá para v kondenzátore sublimuje – premení sa na ľad. Tento proces môže trvať až niekoľko dní. Na jeho konci príde ovocie o cca 95% vody.
Zostatková voda (väčšinou na povrchu) sa odstráni v v ďalšej fáze sušenia. Po nej v ovocí zostane max. 1-4% vody. Výsledok už poznáte – chutné chrumkavé ovocie, ktoré je zdravé a vydrží dlho, pri správnom skladovaní aj roky.
Vedeli ste, že lyofilizovať sa dajú aj nálezy archeológov? Tento proces možno využiť v podstate na čokoľvek: okrem ovocia a zeleniny sa lyofilizovať dajú aj huby, bylinky, kvety, ale aj mäso, dokonca mlieko, hmyz a aj archeologické nálezy.