Irán a jeho ľudia

Irán

Irán? Zošalel si?

Tí z vás, ktorí túto krajinu navštívili, nám iste dáte za pravdu: väčšinou sa blízke okolie a najmä rodičia, s vašou myšlienkou ísť na výlet do Iránu, úplne nestotožňujú. Obraz tejto krajiny v ich očiach nie je práve pozitívny. Muži správajúci sa k ženám neúctivo či neustála vojna devastujúca krajinu. Navyše k tomu úbohé devy zahalené v čiernom od hlavy po päty a celkovo nezaujímavá púštna krajina. Tí z vás, ktorí sa Irán navštíviť ešte len chystáte, sa na tieto reakcie radšej dopredu pripravte. Od reality sú však našťastie poriadne ďaleko.

O detailoch ohľadom iránskej politiky, náboženstva, bohatej dávnej aj nedávnej minulosti by sme mohli napísať samostatný dlhý článok. A ešte dlhší o kráse perzských miest, lesov, vodopádov a údolí. Nočnej oblohe s miliónmi hviezd – najlepšie pozorovateľnými z púšte, z ktorej ráno vidíte vychádzať slnko spoza zasnežených vrchov pohoria.

Namiesto toho sa s vami chceme podeliť o to, čo sa v bedekroch nedočítate. O našej osobnej skúsenosti s konkrétnymi ľuďmi, ktorých sme za mesiac strávený v tejto krajine stretli. Ak sú aj v iných kútoch sveta ľudia podobnej nátury, ľudskosť a dobro z tohto sveta ešte nezmizlo.

Takto vyzerá pohostinnosť

Doteraz sme sa totiž ešte nikde nestretli s takou ochotou pomôcť. S takou ohromnou pohostinnosťou, dobrosrdečnosťou a úprimnosťou, akú sme mali možnosť zažiť u Peržanov. Prejavovala sa rôzne. Ľudia pri nás zastavovali autá a sami ponúkali odvoz. Iní nám darovali jedlo. Bežne nám sami odporúčali miesta, kam ísť a kam naopak nie. Stalo sa nám dokonca, že kým sme raňajkovali na lavičke v parku, pristavilo sa pri nás auto a žena za volantom sa so záujmom pýtala, či sme v poriadku a či nepotrebujeme s niečím pomôcť. Alebo nás pozývali k sebe domov. Z mesiaca stráveného potulkami po Iráne, sme v hosteli spali len 4 noci. Takmer všade sme sa stali hosťami v príbytkoch domácich v kruhu ich rodín. Niekoľkokrát sme sa zamýšľali, či by ľudia na Slovensku konali rovnako. Koľkí by bez zaváhania k sebe domov pozvali turistu z blízkeho východu. Čo myslíte?

Sme zvyknutí brávať si na cesty drobné suveníry zo Slovenska, ktoré v podobných prípadoch darujeme ako aspoň symbolickú protihodnotu za poskytnutú pomoc, ako pamiatku na stretnutie a malú pripomienku, že niekde existuje nenápadná malá krajina s názvom Slovensko. Veľmi skoro sa však ukázalo, že našu prípravu sme aj napriek úvodným výstrahám zo strany ľudí, ktorí už v Iráne boli, značne podcenili a všetky tieto drobnosti sme minuli už počas prvých dní. Neurobte rovnakú chybu 🙂

Priateľstvá na celý život

Spomedzi všetkých ľudí, ktorých sme v tejto nádhernej krajine stretli, sa viacerí stali našimi dobrými priateľmi. Bez nich by naše zážitky neboli ani zďaleka tak intenzívne. S mnohými sme v kontakte dodnes, niektorým sme pomáhali dostať sa na výmenné štúdium na európske vysoké školy a pevne veríme, že sa nám opäť podarí stretnúť.

Po návrate sme sa stretli so všelijakými reakciami – a nejedna sa niesla v duchu “Mali sme len šťastie na ľudí.” Ak to však bolo naozaj len náhodné šťastie, asi by sme si asi mali podať lotériu, pretože sme ho mali dennodenne po celý mesiac! Museli sme dať teda zapravdu všetkým tým varovaniam, ktoré sme pred našou cestou dostali a ktoré sa nám spočiatku zdali tak bizarné: všetci naši známi, ktorí sa vrátili z Iránu, totiž prišli s úplne rovnakými pocitmi. Dnes sme preto presvedčení o tom, že Peržania majú takúto povahu zakorenenú hlboko vo svojich národných génoch. Ak by sme sa sa ocitli stratení na neznámom mieste bez peňazí, hladní, smädní a bez prístrešku, budeme si len priať, aby bol tým miestom Irán. Pretože budeme vedieť, že tam sa o nás vždy postarajú.

Naše predsavzatie

A ako sa im odvďačiť? Sami sme sa ich na to pýtali. “Choďte domov a rozprávajte pravdu o tom, ako ste sa tu cítili a čo ste videli. Nech vaše rodiny vedia, že Irán nie je len to, čo čítajú v novinách.” A pre nás nie je nič jednoduchšie a radostnejšie ako splniť im toto prianie! Rozprávame o tom priateľom, rodine aj verejnosti na prednáškach. Okrem toho sme sa rozhodli ešte pre jednu vec: chceme v turistoch, ktorí navštívia Slovensko, vzbudiť rovnaký pocit, aký sme mali v Iráne my. Nikdy totiž neviete, či nebudete práve vy tou skúsenosťou, na základe ktorej si urobia obraz o celej krajine.

Daniel, Ali, Mahyar, Pooria, Asiyeh, Riyaz, Mohammad a mnohí ďalší – ďakujeme ešte raz za všetko!

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top