Čo je QUOKKA?
QUOKKA je španielska firma z Madridu, ktorá spája vášeň k designu a funkčnosť. Každá jedna z fliaš QUOKKA je patentovaná a prešla si potrebnými testami, takže spĺňa štandardy v súlade s Európskymi reguláciami.
Kampaň #quokkasharewater
Spoločnosť QUOKKA spolupracuje s mimovládnou organizáciou Acción de desarollo y sostenibilidad. V rámci tejto spolupráce sa QUOKKA zaviazala vybudovať v Etiópii vodné studne a prispieť tak k distribúcii pitnej vody, ktorej je v regióne nedostatok. Koncom roku 2019 bola vybudovaná prvá studňa, ďalšia je plánovaná na rok 2021.
Ako sa o fľašu správne starať?
- neumývajte v umývačke riadu
- pred prvým použitím fľašu dôkladne opláchnite
- nepoužívajte v mikrovlnnej ani v horkovzdušnej rúre
- umývajte pod teplou tečúcou vodou a dôkladne vysušte
- z času na čas fľašu vyčistite pomocou roztoku vody a sódy bikarbóny alebo použite kefu na fľaše a ekologický čistič fliaš
Čo je to tritan?
Tritan je materiál, ktorý neobsahuje nebezpečné BPA a vďaka svojej odolnosti voči teplu neuvoľňuje do nápoja žiadne zdraviu škodlivé látky. Nezadržiava žiadne pachy ani chute, je ľahký, odolný proti nárazom a krištáľovo priehľadný. Môže sa plniť tekutinou s teplotou až 90oC a je vhodný aj do umývačky riadu (až do teploty 80oC).
Neobsahuje BPA.
BPA je skratka pre Bisfenol A – chemickú látku zosyntetizovanú kondenzáciou fenolu s acetónom. Radí sa k ftalátom a používa sa vo výrobe na ovplyvňovanie pevnosti PVC plastov a obalov. BPA sa z obalu uvoľňuje do ovzdušia, potravín, či tkanív, s ktorými je v kontakte (čím vyššia teplota, tým viac – typický príklad je horúci čaj v PET fľaši). Nadmerný príjem ftalátov v organizme môže spôsobovať zdravotné problémy na hormonálnej alebo bunkovej úrovni: napr. reprodukčné problémy u mužov, zmeny vývoja plodu u tehotných žien, vznik karcinómov rôznych druhov. V rokoch 2003 – 2004 vedci z Centers for Disease Control and Prevention namerali BPA v moči takmer všetkých z 2 757 účastníkov v rôznom veku! Od roku 2011 platí zákaz takéto obaly predávať i vyrábať. Kanada bola prvou krajinou na svete, ktorá začala klasifikovať BPA ako toxickú látku. Dánsko a Francúzsko zakázali používanie BPA v dojčenských fľašiach v 2009-2010 a nasledovala Austrália a niekoľko amerických štátov.