Bio-odpad tvorí v priemere polovicu odpadkového koša slovenskej domácnosti. Povinnosť triediť ho je pre väčšinu miest a obcí platná od 1.1.2021. Na to, aby bol systém čo najefektívnejší, je potrebné dbať na správnosť triedenia aj na to, do čoho bio-odpad vkladáme.
Tieto vrecia majú všetky potrebné certifikáty na to, aby mohli skončiť v priemyselnom, ale aj domácom komposte:
Prečo potrebujeme vrecia na bioodpad?
Kompostovateľné vrecia na bioodpad by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Okrem toho, že vďaka nim je triedenie bioodpadu pohodlné, je dobré myslieť aj na to, že hnedé smetiaky na bioodpad sa musia čistiť, pretože rozkladom odpadu v nich vznikajú baktérie, huby, plesne aj nepríjemný zápach. Umývanie kontajnerov je pomerne komplikovaná aj nákladná záležitosť. Okrem toho treba myslieť aj na množstvo a typ použitých čistiacich prostriedkov a emisie áut, ktoré čistenie zabezpečujú. Do hnedých kontajnerov sa môže bioodpad hádzať aj bez vreca, na holo. Avšak tým zvyšujeme potrebu ich čistenia. Preto sú kompostovateľné vrecia na bioodpad dôležitým prvkom v cykle odpadového hospodárstva.
POZOR! Kompostovateľné vrecia niektorých značiek môžu bio-odpad znehodnotiť. Nie všetky sú totiž do kompostu vhodné. Je preto nutné dbať na to, akú smernicu vami vybraný sáčok spĺňa. S týmito vreckami si môžete byť istí, že v budú v kompostári spracované a cyklus odpadu sa tak uzavrie. Spĺňajú totiž prísnu európsku normu týkajúcu sa biologickej rozložiteľnosti a kompostovateľnosti EN 13432. Viac o tom, ako triedenie odpadu prebieha, nájdete na našom Instagrame alebo si prečítajte čo patrí do hnedého kontajnera.