Balenie obsahuje:
- menštruačný kalíšok
- látkové vrecko na jeho uskladnenie
- podrobný návod a informácie
Ako si vybrať menštruačný kalíšok?
Rozdiel medzi veľkosťami je síce malý, no veľmi dôležitý (napríklad pre to, aby kalíšok netlačil či nepretekal).
Veľkosť A
- vhodná pre dievčatá a ženy, ktoré ešte nerodili vaginálne
- pre dievčatá, ktoré začínajú menštruovať
- pri slabšej a normálnej menštruácii
- priemer 40 mm – dĺžka 50 mm – dĺžka stopky 15 mm – kapacita 25 ml
Veľkosť B
- primárne pre ženy po vaginálnom pôrode
- pri silnejšej až veľmi silnej menštruácii
- pre maminy (v prípade cisárskeho rezu bude pravdepodobne aj veľkosť A)
- priemer 45 mm – dĺžka 55 mm – dĺžka stopky 15 mm – objem 30 ml
Je možné používať aj obe veľkosti, väčšiu B pri silnejších dňoch a menšiu A pri slabších dňoch.
Použitie
Ako sa starať o menštruačný kalíšok?
- Pred prvým použitím je potrebné menštruačný kalíšok vyvariť vo vriacej vode (3-5 min.). Nezabudni pridať dostatočné množstvo vody, aby sa kalíšok nedotýkal dna nádoby a neprihorel 🙂
- Pred každým zavedením kalíška si nezabudni umyť ruky mydlom a prepláchnuť kalíšok v čistej vode.
Ako sa používa menštruačný kalíšok?
- Techník na skladanie je viacero, no najpopulárnejšie sú do tvaru C a zatlačením nadol.
- Keď menštruačný kalíšok zavádzaš, musíš ho držať zložený, až kým nebude vo vnútri vagíny.
- Pri vkladaní kalíška je dôležité uvoľniť sa a nájsť si pohodlnú pozíciu: čupnúť si, sedieť na WC alebo stáť. Sama časom nájdeš tú pozíciu, ktorá ti najviac vyhovuje.
- Zavedieš si ho podobne ako tampón bez aplikátora.
- Po vložení by sa kalíšok mal sám otvoriť tak, aby sa opieral o vaginálne steny. V tejto polohe bude zabezpečený na svojom mieste vďaka ľahkému podtlaku, ktorý taktiež zabráni nežiaducemu pretekaniu. Niekedy môže byť počuť „puk“, čo znamená, že sa kalíšok úplne rozvinul. Ak je kalíšok vložený správne, nemala by si ho vôbec cítiť.
- Na uľahčenie vkladania si niektoré ženy rady pomôžu použitím vody (napríklad pri sprchovaní) alebo lubrikantom na báze vody.
Ako hlboko zaviesť menštruačný kalíšok?
Nie veľmi – v porovnaní s tampónom má byť umiestnený nižšie vo vaginálnom kanáli (stopka by nemala vytŕčať, no môže byť úplne na konci pošvy). Ak ti stopka vytŕča a spôsobuje diskomfort, môžeš ju skrátiť tak, že časť z nej odstrihneš podľa svojej potreby. Nezastrihávaj ju však počas toho, ako máš kalíšok zavedený vo vnútri!
Ako často treba menštruačný kalíšok vyberať?
-
-
- Kalíšok by sa mal vyprázdňovať každých 8 – 12 hodín v závislosti od intenzity menštruačného toku.
- Na začiatku sa odporúča vyprázdňovať ho častejšie (raz za 4 – 6 hodín), aby si zistila, ako rýchlo sa naplní. Ak po tomto čase kalíšok nebude ešte plný, nabudúce ho môžeš nechať zavedený dlhšie.
- Z hygienických dôvodov však dbaj na dodržiavanie maximálnej dĺžky nosenia 12 hodín.
Ako vybrať menštruačný kalíšok?
-
- Pred vytiahnutím kalíška si nezabudni umyť ruky mydlom a uvoľni sa! Ak budeš pri vyťahovaní kalíška napätá, pôjde ti to oveľa ťažšie.
- Uchop a jemne stlač spodnú časť tesne nad stopkou tak, aby sa uvoľnil podtlak.
- Pomaly vykrúcaj tam a späť smerom nadol, až kým budeš môcť kalíšok vybrať úplne von.
- Ak na začiatku nedočiahneš na spodnú časť, mierne potiahni stopku a zatlač brušné svaly, kým sa nedostane nižšie.
- Vyťahovanie kalíška za stopku môže byť nepríjemné, a preto sa mu vyhni.
- Po vybratí zostane väčšina krvi vo vnútri kalíška. Tú jednoducho vyleješ do toalety/umývadla alebo pri sprchovaní do odtoku.
- Po vyprázdnení ho stačí opláchnuť čistou vodou a vyčistiť vzduchové otvory. Niektoré ženy ho preferujú umyť navyše aj intímnym mydlom, ktoré by malo byť bezparfémové a pH neutrálne, aby nenarušilo zdravú bakteriálnu flóru v pošve.
- Po umytí sa kalíšok môže znovu použiť.
- Ak sa tvoj cyklus skončil, je potrebné menštruačný kalíšok sterilizovať vo vriacej vode po dobu 3-5 minút a po vysušení ho jednoducho uskladni v bavlnenom vrecúšku na to určenom.
PRE ZAČIATOČNÍČKY
- Nikto neočakáva, že budeš expertkou na kalíšok okamžite. Preto ti odporúčame, aby si si precvičila vkladanie a vyberanie kalíšku predtým, než začnú tvoje dni. Nemusíš sa báť, je to úplne bezpečné a práve vďaka tomu si potom budeš viac istá.
- Pokým sa nebudeš s kalíškom cítiť na 100% bezpečne, možno budeš chcieť nosiť látkové vložky alebo menštruačné nohavičky, aby si sa nemusela obávať jeho pretekania.
- Na uľahčenie vkladania si môžeš dopomôcť použitím vody alebo lubrikantu na báze vody.
- Ak ti stopka vytŕča a spôsobuje diskomfort, môžeš ju skrátiť tak, že časť z nej odstrihneš podľa svojej potreby. Nezastrihávaj ju však počas toho, ako máš kalíšok zavedený vo vnútri!
Občas sa môžu vyskytnúť aj komplikácie a to najmä pri tvojich prvých skúsenostiach. Len nezúfaj a buď trpezlivá, kým sa kalíšok naučíš používať. V prípade, že sa kalíšok nevie sám otvoriť, stačí ho trošku pootočiť zo strany na stranu, kým sa dostane do správnej polohy. Následne môžeš skontrolovať, či ho máš správne zavedený tak, že koncom prsta prejdeš po jeho spodnej časti. Uisti sa, že je okrúhla alebo oválna a necítiš žiadne záhyby či preliačiny. Keď je kalíšok na mieste, pokús sa ho trochu poťahať za stopku. Ak máš pocit odporu, znamená to, že sa vytvoril podtlak a kalíšok bol zavedený úspešne.