Menštruačný kalíšok v domácej úlohe z matematiky?

menštruačný článok cover

Som dieťa dvoch vyštudovaných matematikov. Paradoxon života zariadil, že mám najhoršiu pamäť na čísla, akú si len viete predstaviť a fakt mi to s nimi nejde. Okrem svojho dátumu narodenia si nepamätám takmer žiadne iné čísla – a už vôbec nie to, koľko som mala rokov, keď som dostala svoju prvú menštruáciu. Viem len, že to bolo ku koncu základnej školy a že som mala pocit, že som posledná na svete (svete našej triedy). Vek a dátum som si pri príležitosti písania tohto článku dohľadala v mojom zaprášenom dievčenskom denníku z tých čias:

„Dnes som TO dostala. Veď už aj bol najvyšší čas.“, písalo sa v ňom doslova. (Mimochodom, ako ste TO volali vy?)

Tento krátky úvod slúži v podstate len na to, aby ste môj matematický výkon na nasledujúcich riadkoch mohli patrične oceniť (žmurk)!

udržateľná menštruácia prepočet

Pri tejto téme je toho toľko, že som dlho nevedela, ako ju uchopiť. Rozhodla som sa preto trochu zaexperimentovať a spojiť (možno trochu zvláštnym spôsobom) dokopy aspekt vzdelávací, environmentálny, výchovný aj sociálny.

Menštruácia? Pssst!

Dievčatá dnes začínajú menštruovať v priemere o 5 rokov skôr ako to bolo pred cca 200 rokmi. Psychológovia už dnes upozorňujú na to, že otvoriť túto tému na druhom stupni základných škôl je neskoro. Je potrebné, aby sa o nej hovorilo už v nižších ročníkoch – na úrovni základných informácií o tom, čo to menštruácia je. A to z domáceho aj školského prostredia. Možno aj tým, že sa okolo tohto slova prestanú robiť veľké úvodzovky, prestane sa pri ňom šepkať alebo ho dokonca úplne ignorovať, sa deti naučia menštruáciu vnímať ako prirodzenú súčasť života, ktorá sa netýka len dievčat a len biológie.

secret

Napríklad aj cez takéto zadanie na matematike:

Zadanie: Martina má 32 rokov. Menštruuje od 14 rokov. Jej krvácanie trvá 5 dní a každý deň minie 5 jednorazových menštruačných vložiek. Vypočítaj, koľko jednorazových vložiek Martina za svoj doterajší život použila.

Riešenie:

 • počet vložiek / deň ……………….. 5ks
 • trvanie 1 menštruácie ……………. 5 dní
 • vek ………………………………………. 32 rokov
 • počet menštruácií / rok ………… 12
 • začiatok menštruácie …………….. 14 rokov
 • počet rokov menštruácie ………. x
 • počet použitých vložiek ………… y

x = vek – začiatok menštruácie = 32 – 14 = 18

y = počet vložiek za deň × počet dní menštruácie × počet menštruácií za rok × x = 5 × 5 × 12 × 18 = 5400

Odpoveď: Martina doteraz minula 5 400 kusov jednorazových menštruačných vložiek.

udržateľná menštruácia kvapka

Ak by v takejto škole existovala zmysluplná medzipredmetová komunikácia, deti by rozumeli nielen tomu, čo je menštruácia, ale aj tomu, aký dopad majú jednorazové predmety na životné prostredie, tomu, že klasická jednorazová vložka sa (rovnako ako jednorazové detské plienky) nedá recyklovať a ani sa nikdy nerozloží – a tomu, ako to spolu súvisí. Hodina matematiky by v takom prípade mohla neskôr vyzerať aj takto:

Zadanie: Vypočítaj, koľko jednorazových vložiek Martina ušetrila, ak vieš, že už 4 roky používa menštruačný kalíšok*.

*Menštruačný kalíšok je udržateľná alternatíva intímnej hygieny vyrobená z lekárskeho silikónu. Pri správnej starostlivosti stačí 1 menštruačný kalíšok na cca 10 rokov. 

Riešenie: 

 • menštruačný kalíšok ……….. 4 roky
 • počet vložiek / deň ………….. 5ks
 • trvanie 1 menštruácie ………. 5 dní
 • počet menštruácií / rok …… 12
 • počet ušetrených vložiek ….. x

x = počet vložiek za deň × počet dní menštruácie × počet menštruácií za rok × počet rokov s kalíškom = 5 × 5 × 12 × 4 = 1200

Odpoveď: Za 4 roky používania menštruačného kalíška Martina ušetrila 1 200ks jednorazových menštruačných vložiek.

menštruačný kalíšok

Menštruácia pre druhý stupeň

Druhostupniari už zvládajú viac čísel a mohli by poňať aj informácie o environmentálnej záťaži jednorazových predmetov a ich prípadných alternatív (nielen v prípade intímnej hygieny). Tiež by sme pred nimi nemuseli mlčať o tom, čo je to menopauza, čo poviete?

Zadanie: Vypočítaj, koľko jednorazových vložiek Martina ušetrí za predpokladu, že posledná menštruácia jej príde vo veku 55 rokov a do tohto veku bude používať už len menštruačný kalíšok, látkové vložky alebo menštruačné nohavičky.

Riešenie: 

 • kalíšok / iné eko alternatívy ….. x rokov
 • počet ušetrených vložiek ………. y

x = 55 rokov – vek prvej menštruácie – prvých 14 rokov s jednorazovými vložkami = 27 rokov

y = x × počet vložiek za deň × počet dní menštruácie × počet menštruácií za rok = 27 × 5 × 5 × 12 = 8100

Odpoveď: Ak Martina bude až do poslednej menštruácie používať už len menštruačný kalíšok, ušetrí 8 100 jednorazových vložiek.

Menštruácia v ekonómii

Mýty o tom, že ekologické alternatívy sú drahšie ako jednorazové produkty, počúvam doslova každý deň. Pritom si to stačí prepočítať. Alebo: nechať si to prepočítať školákom, ktorého máte práve po ruke.

Zadanie: Vypočítaj, koľko peňazí Martina ušetrí tým, že sa v 28 rokoch rozhodla prestať používať jednorazové menštruačné pomôcky, keď vieš, že za život si kúpila 2 menštruačné kalíšky (z toho jeden stál 23€ a druhý 24€). Jeden balík jednorazových vložiek (18ks) stojí 1,75€.

Riešenie: Aby sme nemuseli počítať všetko od začiatku, niektoré výpočty si požičiame z úloh vyššie.

 • menštruačný kalíšok A …………. 23€
 • menštruačný kalíšok B …………. 24€
 • balík jednorazových vložiek ….. 1,75€
 • počet vložiek v balíku …………… 18
 • potrebné jednorazové vložky … x ks
 • jednorazové vložky celkovo …… y €
 • ušetrená suma……………………… z €

x = počet vložiek za deň × počet dní menštruácie × počet menštruácií za rok × počet rokov menštruácie = 5 × 5 × 12 × 27 = 8100ks

y = 8100 × (1,75 : 18) = 787,50€

z = y – 23 – 24 = 740,50€

Odpoveď: Martina vďaka menštruačnému kalíšku ušetrí 740,50€.

Ejha – žeby sa nám črtal priestor pre slovenčinu a úvahu o tom, čo všetko by sme si mohli za tieto peniaze dopriať? 🙂

Menštruácia, odpad a udržateľnosť

Ideme k ekológii. Z čoho je vložka vyrobená? Kam ju po použití vyhodíme? Čo sa s ňou stane, keď sa dostane na skládku?

Zadanie: Vypočítaj, koľko kg odpadu Martina ušetrí tým, že sa v 28 rokoch rozhodla prestať používať jednorazové menštruačné pomôcky, keď vieš, že 1 jednorazová vložka váži 7,5g.

Riešenie: x = hmotnosť 1 vložky × počet nepoužitých vložiek = 7,5 × 8 100 = 60750g = 60,75kg

Odpoveď: Martina vďaka menštruačnému kalíšku ušetrí 60,75kg odpadu.

Takto by som mohla pokračovať ešte dlho (Koľko peňazí Martina ušetrí tým, ak menštruačný kalíšok bude striedať s inými pomôckami: bude používať aj 4 menštruačné nohavičky a 2 látkové vložky?). Variácií na matematické úlohy by bolo viac než dosť a vypočítať by sme mohli čokoľvek nás zaujíma. Napríklad to, že:

 • Investícia do menštruačného kalíška sa vráti do 9 mesiacov a všetky ďalšie roky už žena menštruuje zadarmo.
 • Používaním kalíška ušetríme také množstvo plastu, ktorý sa rovná 32 400 kusom igelitiek.

A to už stojí za zváženie (doslova).

Mojich 18 rokov kvapiek

K dnešnému dňu mám za sebou 18 rokov menštruácie, tzn. odmenštruovala som 1 080 dní a ešte cca 1 500 ďalších ma čaká. Mám to šťastie, že som sa narodila do láskavého prostredia rodiny strednej triedy jednej z najvyspelejších krajín sveta. Znamená to, že som nielen vedela, čo je to menštruácia ešte pred tým, ako sa stala mojou súčasťou, ale mala som aj možnosť používať pomôcky intímnej hygieny – hoc aj tie jednorazové.

Ak vám to znie ako samozrejmosť, pravdepodobne aj vy patríte k ženám, ktorých nezasiahla tzv. menštruačná chudoba. K ženám, ktoré sa nemusia rozhodovať medzi tým, či kúpia svojim deťom jedlo alebo sebe vložky. K ženám, ktoré zažívajú dôstojnú menštruáciu a nemusia si lepiacou páskou do nohavičiek lepiť ponožky, noviny, vreckovky či gázu. Netýka sa to len rozvojových krajín, ale aj na Slovensku – v 21. storočí – máme množstvo žien, ktoré nemajú peniaze na pomôcky intímnej hygieny.

Nepíšem to preto, aby ste mali zlý pocit. Naopak – píšem to preto, aby ste si uvedomili, že aj tu platí princíp omylnej samozrejmosti (ako som si ho sama pre seba nazvala), kedy pre nás bežná vec je pre iných úplne nedosiahnuteľná. Ja si nesmierne vážim to, že si môžem dôstojnú menštruáciu dovoliť. Ba čo viac, môžem sa dokonca rozhodnúť, akú formu pomôcok si zvolím. Aby bola pre mňa pohodlná, bezpečná, zdravá a nezaťažovala životné prostredie.

udržateľná menštruácia

Udržateľná menštruácia

Pre mňa osobne udržateľná menštruácia znamená komplexný balíček: zdravá pre mňa, zdravá pre prírodu, pohodlná, hygienická a finančne dostupná. Dnes je už naozaj z čoho vyberať. Ja mám z eko alternatív odskúšané látkové vložky, menštruačný kalíšok a menštruačné nohavičky.

Menštruačný kalíšok je môj absolútny favorit. Investícia doň sa vráti veľmi rýchlo, šetrí peniaze, množstvo odpadu a je extrémne pohodlný. Ak ho má žena zavedený správne, vôbec netlačí ani nepreteká. Mám ho odskúšaný v pohodlí domova, no aj na cestách, túrach, festivaloch a aj na verejných toaletách. Pri správnej údržbe vydrží až 10 rokov a na výber je množstvo tvarov aj veľkostí. Samozrejme, každá sme iná a nemusí pasovať úplne každej žene.

menštruačný kalíšok ORGANIC CUP

Menštruačné nohavičky ma príjemne prekvapili. Na to, aby pokryli celú menštruačnú fázu, by som ich však potrebovala 4-5ks, čo je na začiatok väčšia finančná investícia. Nevedia si ich však vynachváliť ženy, ktorým menštruačný kalíšok nevyhovuje, prípadne majú silnú menštruáciu a nohavičky kombinujú s kalíškom. Pochvaľujú si ich aj ženy po pôrode alebo počas menopauzy, ktorým sa dĺžka cyklu mení a nevedia presne odhadnúť, kedy im menštruácia príde. Dnes sú už nohavičky nielen funkčné, ale aj krásne.

Látkové vložky sú ideálne pre ženy, ktoré k svojej ceste za udržateľnou menštruáciu pristupujú opatrne a boja sa experimentovať. Fungujú aj vyzerajú podobne ako jednorazové vložky, len s tým rozdielom, že ich po použití nevyhodíte, ale preperiete (najlepšie žlčovým mydlom) a používate znova. Preto je potrebné mať doma viac kusov.

Existujú aj menštruačné disky, huby alebo tzn. voľná menštruácia, kedy žena nepoužíva vôbec nič (dokáže menštruačnú tekutinu vedome „pustiť“ do WC a neodteká jej len tak kedykoľvek). Je na každej z nás, čo sa rozhodne používať. Ja zo srdca prajem každej jednej žene ♡ , aby jej menštruácia bola udržateľná a naozaj dôstojná.


Nie je náhoda, že tento článok uverejňujem 28.5. Je to totiž tzv. Menstrual Hygiene Day – deň venovaný menštruácií. Jeho cieľom je búrať stigmy o tejto téme, zvyšovať povedomie o menštruačnej chudobe a zvyšovať kvalitu života dostupnosťou menštruačných pomôcok.

A čo vy? Aké menštruačné pomôcky sa vám osvedčili? Dajte mi vedieť v komentároch!

PS: Nie som učiteľ ani psychológ. Myšlienky v tomto článku sú mojou s(ú)kromnou predstavou o tom, ako by mohlal byť menštruácia zahrnutá do prirodzeného dialógu v spoločnosti.

 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M