Ako reagovať, keď ti niekto povie, že všetok odpad končí aj tak na jednej kope?

Skládka odpad BEZOBALiS

Načo budem triediť odpad, keď potom príde smetiar a aj tak všetko hodí do jedného vreca?!

Je ti táto veta povedomá? Ak áno a nevieš, ako na ňu reagovať, dám ti jednoduchú radu: opýtaj sa dotyčného Ako vieš? A rozbehne sa debata (snáď).

Opýtaj sa, či to videl na vlastné oči

…alebo len suseda spomínala, že bratovho kolegu dcéra videla.

Ak to dotyčný videl, opýtaj sa ho, či si je istý, že nejde o dnes už bežne používané zberové vozidlo, ktoré má nákladný priestor vnútri rozdelený. Znamená to, že jednotlivé druhy odpadu sa vysypú do osobitného zásobníka v rámci jedného auta. Na pohľad to vyzerá, že smetiar hádže všetko na jedno miesto, a preto vznikol mýtus, že vytriedený odpad končí na jednej kope. Tento spôsob je však efektívny, pretože zaručuje značnú úsporu času aj emisií, keďže autá nemusia jazdiť po každý druh odpadu zvlášť.

Ak smetiar hodil všetko do jedného auta, existujú tri možnosti:

  1. priestor vnútri je oddelený
  2. vytriedený odpad je tak znečistený, že sa nebude dať zrecyklovať. Znamená to, že ľudia (čítaj my) sme do kontajnerov na separovaný odpad hádzali to, čo tam nepatrí. Ak smetiar posúdi, že miera zlého vytriedenia je vysoká, takýto odpad šupsne k zmesovému. Je to jeho povinnosť.
  3. smetiar pochybil

Ako správne triediť odpad

Ak smetiar pochybil

Vtedy to miesto klebetenia treba nahlásiť, zberová spoločnosť to ocení. Ide však o extrémne málo prípadov.

Veľmi veľa ľudí používa argument výhovorku, že všetko skončí na jednej kope ako dôvod na na to, aby neseparovali. Áno, každý máme iné možnosti a priestor. Nemala by to byť honba za dokonalosťou. Triediť odpad je však naša zákonná povinnosť a pokiaľ na to máme podmienky, je to to najmenej, čo môžeme urobiť – keď už pre nič iné, tak aspoň pre naše sveodmie.

Tento článok som napísala aj preto, lebo občas je pohodlnejšie privlastniť si neoverenú informáciu a nenamáhať sa (napr. prečítať si nabudúce nálepky na kontajneroch a vyhnúť sa základným chybám).

Smetiari si svoju prácu robia dobre podľa presných inštrukcií. Robme si ju dobre aj my. Je toho toľko, čo by sa z tejto kopy (=obsah čiernych kontajnerov) ešte dalo posunúť na recykláciu, pozrite sa bližšie:

Skládka odpad BEZOBALiS

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M