Ako šetriť vodou a aká je naša vodná stopa?

Ako šetriť vodou - svetový deň vody - vodná stopa

Prečo je dôležité šetriť vodou a kto je v skutočnosti eko?

Na túto otázku som sa rozhodla odpovedať symbolicky v deň, ktorý je vo svetovom kalendári od roku 1993 zapísaný ako Svetový deň vody: 22.3.

Koľko vody vlastne míňame?

Pokiaľ žiješ na Slovensku, je pravdepodobné, že tvoja priama denná spotreba pitnej vody je od 90 do 130 litrov. Pokiaľ si  tieto riadky čítaš z inej krajiny Európskej Únie, bude to viac než 140 litrov denne. V tomto čísle je zahrnutá

  • voda na sprchovanie a kúpanie (45l)
  • splachovanie (25l)
  • pranie a upratovanie (15l)
  • varenie (9l)
  • umývanie rúk (4l)
  • a pitie (2l)

Nie sú tam započítané také činnosti ako umývanie auta, napúšťanie bazénu či zalievanie záhrady.

Najviac pitnej vody priemerne míňame na osobnú hygienu. To je zhruba desaťkrát viac, ako má na celý deň obyvateľ Afriky.

Takmer všetka voda na našej planéte (96,5%) pochádza z oceánov. Zvyšok tvoria rieky, jazerá, ľad, para, rastliny a živočíchy. Len 2,5% zo všetkej vody na Zemi je sladkovodnej a ani tá nie je celá dostupná alebo pitná: z celkového množstva sladkovodnej vody sa až 68,7% nachádza v ľadovcoch a 30,1% tvorí podzemná voda. Takže vo finále len 1,2% tvorí povrchová a iná sladká voda vhodná na pitie. Náš konzumný spôsob života a klimatická zmena (ktorá je jeho následkom) nás o tieto vodné zdroje pripravujú a nedostatok vody je dnes jednou z najväčších ekologických hrozieb, ktorej budeme čeliť.

My na Slovensku si v kontexte pitnej vody žijeme takpovediac nad pomery: máme šťastie, ktoré sa volá Žitný ostrov. Ani nám sa ale dlhodobé vysychanie nevyhýba. Zástupcovia SHMÚ upozorňujú, že za ostatných 10 rokov nám na Slovensku klesá množstvo podzemnej aj povrchovej vody. Dôvodom je podľa nich kombinácia viacerých faktorov súvisiacich s klimatickou zmenou.

Zatiaľ však ešte nemá také následky ako napr. v Čechách, to však neznamená, že nás náš ekosystém nedostatok vody nečaká. Už aj my sme zaznamenali pokles výdatnosti zdrojov podzemných vôd. Preto je určite na mieste rozprávať sa o spôsoboch, ako ňou môže šetriť každý z nás.

Ako šetriť vodou a aká je naša vodná stopa

Podľa OSN až dve miliardy ľudí nemá prístup k pitnej vode. My ňou splachujeme, kúpeme sa v nej, polievame ňou kvety. Na tieto účely by pritom stačila tzv. úžitková voda (hovorí sa jej aj sivá voda). Nedáva to logiku, no naša infraštruktúra je žiaľ zatiaľ nastavená presne takto ne(eko)logicky a nevieme ju ovplyvniť. Čo ale ovplyvniť vieme je naša spotreba alebo inak povedané: šetrenie vodou. Kde môžeme ušetriť našu priamu spotrebu vody?

Pitnou vodou splachujeme

Každý deň spláchneme približne 25 litrov pitnej vody. Šetriť ňou môžeme rôzne: od kontroverzného cikania do sprchy (Mimochodom, v mini ankete, ktorú sme si spravili na našom Instagrame, až 75% respondentov ciká do sprchy. Takže ak to robíš aj ty, určite nie si žiadna výnimka.) – až po výmenu staršieho WC systému za duálny. Vtedy môžeš pri stlačením menšieho tlačítka ušetriť na jednom spláchnutí 3l vody. Ako úplný základ však odporúčam skontrolovať, či vám doma WC nepreteká. Tak môže úplne zbytočne odísť od 25 až do 100l vody denne!

šetrenie vodou vodná stopa tečúca voda

Pitnou vodou perieme

Praním minieme každý deň približne 50 litrov pitnej vody. Ak plánujete doma kupovať novú práčku, určite stojí za to pozrieť sa na jej spotrebu vody. Dnes sú už k dispozícii aj ekologické programy, rsp. so šetrnejšou spotrebou. Ak novú práčku aktuálne nepotrebuješ, môžeš pomôcť aj tak: per len ak je práčka plná a ak je to naozaj potrebné – veľakrát stačí bielizeň len vyvetrať. Šetriť tým budeš aj textil. O tom, že bielizeň väčšinou nebýva tak špinavá, ako si myslíme, sme písali v článku o eko praní.

Ďalšie spôsoby, ako šetriť vodou:

  • Ak vymeníš kúpeľ za sprchu, minieš o polovicu menej vody.
  • Kým sa mydlíš, šampónuješ, holíš, vypni zatiaľ vodu. Sú to litre, ktoré tečú do kanála.
  • Vodu vypni aj kým si umývaš zuby.
  • Nainštalovaním perlátora znížiš spotrebu vody až o 85% a rozdiel v sile prúdu pravdepodobne ani nepostrehneš.
  • Umývačka riadu ušetrí viac ako 50% vody v porovnaní s umývaním v rukách (20l vs. 70l). To však platí len ak ju zapneš plnú.
  • Drvivá väčšina (80%) odpadovej vody sa nikdy nevyužije znovu. Ty jej tú šancu môžeš dať aspoň sčasti: zvyškovou vodou z kanvice, umývania ovocia, varenia cestovín, vajíčok alebo umývania zeleniny môžeš zalievať kvety, záhradu či spláchnuť WC.

Toto však ani zďaleka nie je všetko, čo je zahrnuté vo vodnej stope človeka.

Vodná stopa – čo to je?

Vodná stopa vyjadruje celkové množstvo sladkej vody, ktoré sa minie nielen pri týchto činnostiach bežného života, ale okrem toho aj pri výrobe, používaní alebo konzumácii vecí (potraviny, papier, oblečenie, atď.). V preklade to znamená, že naša vodná stopa je ovplyvnená nielen tým, či zatvoríme kohútik pri umývaní zubov, ale aj tým, čo nosíme oblečené, čo jeme a ako často nakupujeme.
Zo 100l priamej spotreby sa naša vodná stopa môže vyšplhať až na viac ako 4 600l! Nemáme ten pocit, lebo to nevidíme. Voda je však ukrytá v našej skrini, telefóne, každej jednej veci, ktorú vlastníme.

Množstvo vody sa míňa na tovary, ktoré sú predmetom našej spotreby a pochádzajú zo zdrojov, kde je vody nedostatok. Vypínať vodu pri umývaní zubov preto už dávno nestačí. Sú aj iné, oveľa zásadnejšie spôsoby, ako ňou šetriť:

Ako šetriť vodou a aká je naša vodná stopa

 

Svoju spotrebu vieš ovplyvniť aj svojim životným štýlom:

 

Máš potrebu obmeniť šatník? Skús miesto kúpy nového trička výmenu s kamoškou. V každom kúsku je ukrytých 3 000 litrov vody.

To isté platí, ak túžiš po nových rifliach. Skús ekologickejší spôsob: second-hand alebo swap. Ak si nekúpiš nové, ušetríš cca 10 000l vody.

Potrebuješ si nový počítač kúpiť naozaj už dnes? Neposlúži ti ešte ďalší rok? To isté platí pre telefón, televízor – a v podstate čokoľvek.

V litri mlieka je ukrytých 500l pitnej vody. V kile hovädzieho mäsa 2400l. Musíš ho mať na tanieri každý deň? Skús raz za čas vegetariánske jedlo.

Pi vodu z vodovodu, nekupuj si ju vždy v novej plastovej fľaši. Okrem množstva odpadu ušetríš stovky litrov vody na výrobu plastov.

Snaž sa vyhýbať používaniu jednorazových plastov: na výrobu 1kg sa spotrebuje 167 litrov vody.

Na výrobu jednej plastovej fľaše je potrebných minimálne 2x viac vody než koľko sa v nej nachádza a v rifliach je toľko vody, že by to smädnému človeku stačilo na 10 rokov.

Znamená to, že máš byť vegán?

Nie. Nekonečnou mantrou udržateľnosti je heslo NEPLYTVAŤ. Nenakupovať veci len tak z chvíľkového rozmaru, ktoré použiješ len raz, uvedomovať si ich hodnotu (a teraz už aj množstvo vody, ktoré sa v nich ukrýva). Vedieť odhadnúť svoje možnosti a nevyhadzovať stovky litrov vody v podobe potravín, ktoré nestihneš zjesť a vyhodíš ich do koša.

A na koniec som si nechala ešte jeden odkaz: NESÚĎ.

Ak vieš, že tvoja kamoška si raz za čas dopraje kúpeľ vo vani, neznamená to, že nie je eko. Možno sa úplne vzdala hovädzieho mäsa, čím ušetrila oveľa viac vody. A možno kamoš, ktorý si raz za čas dá steak, si nekúpil nové rifle a tričko, čím ušetril vody oveľa viac, ako keby sa nesprchoval niekoľko mesiacov. Pozeraj sa na seba, svoje možnosti a rob to, čo je v tvojich silách. Miesto kritizovania choď príkladom. Šír osvetu. Napríklad aj tým, že budeš zdieľať tieto informácie ďalej.

Ako šetríš vodou ty? Podeľ sa so mnou v komentároch 🙂


Pripravila som pre teba aj infografiku, pre zväčšenie ťuk na jednotlivé obrázky:

 

Zdroje:

  • geotherm.sk
  • worldwaterday.org
  • un.org
  • OSN
  • Ministerstvo Životného prostredia SR
  • usgs.gov
  • watercalculator.org
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M