Eko pranie: 9+1 krok, ako na čistú bielizeň

eko pranie prírodný prací gél

Eko pranie sa pre niekoho môže zdať veľkou vedou. Ak si aj ty uvedomuješ si, že prevoňaný prací gél v krikľavých farbách má od harmónie s prírodou asi ďaleko, chceš vyskúšať prírodný, no bojíš sa, či bude rovnako účinný, tento článok je pre teba. Ak sa totiž rozhodneš kúpiť prírodný prací prostriedok bez akejkoľvek informácie o tom, ako k praniu pristupovať, môžeš sa stať, že ich odsúdiš neprávom.

Pritom správny spôsob prania ti ušetrí čas, prírodu, peniaze a pokiaľ si pracie prostriedky prídeš načapovať k nám, tak aj množstvo obalov. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké kroky predchádzajú zdravo a kvalitne vypranej bielizni.

#1 TRIEDENIE

Aj ty vytváraš pred praním kôpky podľa typu prádla?

Ak nie, treba začať! Je to kvôli rôznym druhom materiálu: každý má iné vlastnosti a vyžaduje inú starostlivosť, no aj kvôli farbám, ktoré by sa mohli ovplyvňovať (každý z nás pozná niekoho, komu ušla červená ponožka a zrazu bol z bieleho svetra ružový).

eko pranie sveter

Okrem toho je tu ešte jeden dôvod:

Väčšina bielizne nie je tak špinavá, ako si myslíš. Pokiaľ neprídeš z turistiky v lese, zo stavby, venčenia troch psov, prípadne ak nie si ročné dieťa bez podbradníka alebo automechanik, pravdepodobne tvoje oblečenie výrazne neutrpelo.

Pri bežnom nosení je to v podstate len o pote a prachu. A na ich odstránenie ti úplne postačí použiť jednoduché a šetrné prípravky a najmä – na túto kôpku roztriedenej bielizne ti ich postačí použiť oveľa menej a pokojne sa môžeš naučiť ignorovať rysku MAX na zásobníku práčky.

Preto odporúčam triediť prádlo pred praním na kôpky aj takto:

  • po bežnom nosení (nie špinavé, len prepotené)
  • s lokálnymi škvrnami (neboj sa, ani ja sa občas neviem trafiť do úst)
  • veľmi špinavé (tak celkovo alebo ako sa hovorí skrz-naskrz zafúľané)

#2 NAMÁČANIE

Bielizeň, ktorú identifikuješ ako naozaj úplne špinavú, nehoď rovno do práčky. Ak chceš proces prania uľahčiť, najprv ju namoč do vody a pridaj prírodný odstraňovač škvŕn. Vďaka tomuto triku sa nečistoty vopred rozpustia a na samotné pranie opäť stačí použiť prírodný prací prostriedok z mydlových orechov. Jeho sila na odstránenie odmočeného, hoc aj veľmi špinavého prádla, úplne postačí a ty tak nemusíš vyhľadávať agresívne syntetické pracie prostriedky.

eko pranie mydlové orechy
mydlové orechy

#3 ŠKVRNY

Na kôpku, na ktorej skončilo oblečenie s niekoľkými škvrnami, použijeme opäť ďalší zázrak. Volá sa žlčové mydlo a nechápem, ako som mohla žiť bez neho. Zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť škvrnu, ktorú by som s ním neodstránila. Vďaka tomu, že ho použiješ len lokálne, naozaj len na samotnú škvrnu, minieš ho len veľmi málo a vydrží ohromne dlho. Mne jedna kocka vydrží celé roky (aj keď je pravda, že nemáme deti, vtedy jeho spotreba určite vzrastie).

eko pranie škvrny od jedla

#4 PRANIE

Najväčšia kôpka bude pravdepodobne patriť obnosenému, nezašpinenému prádlu. Tú môžeš rovno šupnúť do práčky. Pokiaľ je špinavé prádlo z tretej kôpky odmočené a škvrny z druhej ošetrené žlčovým mydlom, môžeš tieto kôpky nakombinovať, aby práčka bola dostatočne zaplnená.

Na prepotené prádlo alebo predpripravené špinavé prádlo nepotrebuješ agresívny prací prostriedok, úplne postačí prírodný – šetrný k textilu, k pokožke aj prírode (odpadová voda totiž pre ňu nebude predstavovať záťaž).

Ideálne je prať na minimálne 40°C (pokiaľ to ovšem dovoľuje typ materiálu). Je to z toho dôvodu, aby bol efekt prania dostatočný. Na to, aby bolo pranie účinné aj v studenej vode, je potrebné pridať do pracích prostriedkoch dodatočné chemické prísady. A tie môžu ľuďom s citlivejšou pokožkou spôsobovať problémy.

Ak budeš mať po niekoľkých praniach v ekologických pracích prostriedkoch pocit, že bielizeň nie je dostatočne čistá, je to možno spôsobené tým, že máš doma tvrdú vodu. Tá obsahuje rozpustené minerály, ktoré zhoršujú výsledok prania. V takom prípade vyskúšaj vodu zmäkčiť. Je to výrazný rozdiel. Ver mi, som z Trenčína a keď je reč o tvrdej vode, viem, o čom hovorím 🙂 (Tvrdosť vody ti pomôže určiť tento malý pásik.)

Pokiaľ práve prechádzaš od konvenčných pracích prostriedkov k ekologickým, je možné, že ich vôňa sa ti bude zdať nevýrazná. Dôvodom sú parfumy v pracích prostriedkoch, na ktoré ste si doma zvykli. Na to, aby v bielizni zostali dlhší čas, musia byť obohatené o umelé prísady. Zároveň ti ich prenikavá vôňa otupuje čuch. Pritom prádlo by malo voňať po čistote, nie po umelej voňačke. Pokiaľ však naozaj trváš na nejakej tej vôni, vyskúšaj si pridať do prania niekoľko kvapiek prírodnej silice – podľa vlastnej preferencie. Nebude dráždiť pokožku a neotupí ti čuch, ktorý je tak schopný vnímať aj oveľa jemnejšie vône.

prírodné silice eko pranie

#5 BIELA

Všetci poznáme tie reklamy, kedy usmiata žena vytiahne z práčky žiarivo bielu plachtu. Nech to znie akokoľvek smiešne, chápem ju! Usmievala som sa rovnako, keď som zistila, že bielizeň môžem mať tiež krásne bielu aj s nechemickým bielidlom*. Ak v tebe eko pranie vyvoláva akékoľvek predsudky, garantujem ti, že pri použití tohto zázračného bieliacieho prášku sa rozplynú. Sledujem to doslova každý deň, keď nám chodia zákazníci referovať, že „Ono to naozaj funguje!“

Ak sa chystáš prať vyslovene bielu bielizeň, šupni ho trochu priamo do bubna a uvidíš, čo sa stane. Ja som prvýkrát na overenie urobila pokus: jednu bielu obliečku na vankúše som oprala bez neho a jednu s ním. Už asi tušíš, ako to dopadlo 🙂

Keď toto v obchode vysvetľujem, občas sa mi stretnem s tým, že pridávanie prášku je považované krok navyše, na ktorý treba myslieť. A nie každému sa do toho chce ísť. Je to pritom naozaj len o rutine. Ak sa však bojíš toho, že na to zabudneš, odporúčam tento prací prášok. Bielidlo už obsahuje, takže netreba nič pridávať a stačí ho použiť naozaj veľmi málo (1 polievková lyžica na praciu dávku), takže ti vydrží dlho a v prepočte na jedno pranie dokážeš ušetriť.

#6 PLÁKANIE

Ako silný ekzematik veľmi dobre viem, čo všetko vie spôsobiť nesprávne opratá bielizeň. Totiž nie všetko mokré je automaticky aj čisté, rovnako ako silná vôňa nie je zárukou čistoty. Pokiaľ v prádle zostanú nevyplákané zvyšky pracieho prostriedku, vedia poriadne dráždiť pokožku. Je to preto, lebo prirodzené pH povrchu ľudskej kože je kyslé (pH 4-6) – pokožka sa tak chráni pred množením mikroorganizmov. Oproti tomu mydlo, pracia sóda a iné pracie prostriedky sú zásadité. A práve preto nevyplákané zbytky pracích prostriedkov v bielizni dráždia kožu.

V rámci pracieho cyklu pred žmýkaním funguje ešte plákanie. To je symbol takej tej vaničky, ktorý som roky ignorovala v domnení, že na vyplákanie predsa bude stačiť aj čistá voda.

eko pranie plákanie

Na to, aby sa naozaj dôkladne odstránili z prádla zvyšky pracieho prostriedku, však čistá voda nestačí. Nedokáže totiž neutralizovať zásaditosť pracieho prostriedku. Aby k neutralizácii mohlo dôjsť, je potrebné niečo „kyslé“. A to je práve ten gamechanger!

Plákadlo svojou mierne kyslou reakciou neutralizuje plákací kúpeľ. Človek so zdravou pokožkou by rozdiel možno ani nepocítil, no ľudia s citlivou pokožkou, my ekzematici, alergici a malé deti majú kožu, ktorá je omnoho priepustnejšia než pokožka zdravých ľudí.

Plákadlo taktiež zabraňuje usadzovaniu zbytkov pracieho prostriedku v textilných vláknach a tým aj zašednutiu bielizne. Vláknam sa vracajú ich prirodzené vlastnosti (uteráky opäť sajú) a vzhľad (jasnejšie farby). Vie byť tiež tým zásadným (zásadným, nie zásaditým) rozdielom, ak ste odsúdení na pranie v tvrdej vode (v nej dochádza k zrážaniu účinných látok pracích prostriedkov s minerálmi obsiahnutými vo vode).

#7 AVIVÁŽ

Vieš o tom, že úlohou aviváže nie je urobiť tvoje uteráky mäkučkými a voňavými? Vlastne na uteráky by sa aviváž nemala používať vôbec.

Pôvodne bola vyvinutá na odstránenie statickej elektriny zo syntetického textilu. Funguje podobne ako kondicionér na vlasy: uhladí vlákno tým, že ho obalí.

To ale vedie k zníženiu savosti a priedušnosti textilu, preto by sa aviváž nemala používať na spodnú bielizeň, uteráky, utierky, posteľnú bielizeň, detské plienky, kojenecký textil alebo funkčné športové oblečenie – jednoducho tam, kde od bielizne očakávame odvádzanie potu alebo vsakovanie tekutín. Navyše konvenčné aviváže obsahujú syntetickú parfumáciu. Tieto chemické vône sa viažu na tkaninu a môžu spôsobovať podráždenie kože alebo alergie.

#8 ČISTENIE PRÁČKY

Veľmi často prehliadaný bod. A pritom ani obed nejdeš variť v špinavom hrnci. Práčku síce nemusíš čistiť po každom praní, no treba mať na pamäti, že nie všetky nečistoty z nej odtečú. Frekvencia jej čistenia závisí od tvrdosti vody, toho, ako často perieš aj od tvojho životného štýlu.

Napríklad v mojom najhoršom ekzematickom období som musela používať ťažké maste, ktorými bolo moje pyžamo úplne presiaknuté. Pri praní sa vždy stalo to, že mi na prádle aj v práčke zostávali sivé hrudky žuvačkovitého typu. Boli všade a práčku som musela čistiť po každom praní. Akonáhle sa mi stav zlepšil a prestala som ťažké krémy používať, aj potreba čistenia práčky bola omnoho menšia. Nech už je tvoja frekvencia akákoľvek, vedz, že vďaka čistej práčke, bude pranie efektívnejšie.

Na čistenie môžeš použiť buď ocot alebo kyselinu citrónovú, prípadne jej kombikáciu s perkarbonátom sodným. Vďaka takejto údržbe práčke tiež predĺžiš životnosť.

#9 SUŠENIE

Využi vymakaný koncept sušenia bielizne, ktorý ešte nikdy nikoho nesklamal. Funguje výhradne na obnoviteľných zdrojov energie a to tak, že kombinuje solárnu a veternú silu.  Túto vymoženosť si môže dovoliť každý z nás: stačí vyjsť v peknom počasí von a vyvesiť prádlo na slniečko, ktoré ho usuší a vietor vyrovná a prevetrá. Dokonca v mnohých prípadoch stačí, keď po príchode domov oblečenie len vyvetráš bez prania. A čím menej budeš oblečenie prať, tým dlhšie ti vydrží.

eko pranie sušenie prádlaViem, sušička je praktická vec a nejdem ti ju v zakazovať. Chcem len upozorniť na to, že je to spotrebič, ktorý spotrebuje veľa energie (5x viac v porovnaní s práčkou), čo v snahe o zníženie tvojej eko stopy zohráva veľkú úlohu. Ak svoje tričko nedáš sušiť do sušičky, jeho uhlíková stopa klesne hneď o tretinu. Okrem toho teplý vzduch z nej znižuje pružnosť bielizne, čím spôsobuje jej rýchlejšie opotrebovanie.

VÝBER OBLEČENIA

Môj extra tip: Na to, ako sa budeš o svoje oblečenie starať, mysli už pri jeho nákupe.

Rôzny materiál, prípadne jeho kombinácie, vyžadujú rôznu starostlivosť. Napríklad jednodruhové materiály sú vo všeobecnosti priedušnejšie, tým pádom menej potivé, vďaka čomu ich nebudeš musieť prať tak často. A menej časté pranie rovná sa menej spotrebovanej vody, menej pracích prostriedkov, menej časté nakupovanie nového oblečenie a menej minutých peňazí. Oplatí sa preto ten štítok prečítať.

Tak čo, vyskúšaš? Budem rada, keď mi napíšeš, aké máš skúsenosti, prípadne otázky.


*Aby som vysvetlila: všetko čo je okolo náš JE chemické. Aj príroda. Aj voda má svoju chemickú značku. V rámci bežnej konverzácie sa však zaužívalo používať slovo chemický ako synonymum syntetickej výroby, prídavných látok a prísad, ktoré sa v prírode prirodzene nevyskytujú. Keďže mojím cieľom je priblížiť spôsob ekologického prania širokej verejnosti, občas si aj ja ulietnem a použijem slovo chémia a chemický ako opak k slovám prírodný. Je to akási zľudovená fráza.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M