Darí sa nám produkovať menej odpadu? Pozrite si slovenské odpadové štatistiky 2020.

Darí sa nám produkovať menej odpadu? Slovenské odpadové štatistiky 2020

Ako sme si počínali s odpadom v roku 2020? Odrazili sa na našom správaní čoraz častejšie informácie o konzume, klimatickej kríze, ochrane životného prostredia? Prišli sme do bodu, kedy produkujeme menej odpadu? Splníme ciele, ktoré nám vyplývajú z členstva v EÚ? Pozrela som sa na najnovšie dáta Slovenského štatistického úradu. Poď sa pozrieť so mnou na komunálny odpad – čiže odpad z našich domácností.


Nejdem chodiť okolo horúcej kaše. Ani v roku 2020 sme nevybočili z dlhodobého trendu a každý z nás v priemere vyprodukoval opäť viac odpadu ako predchádzajúci rok: 446kg / os. To je o 53kg viac ako priemer predošlých piatich rokov (2015 – 2019). Pozrime sa teraz na rozdelenie podľa jednotlivých regiónov.

Čo myslíš, obyvateľ ktorého kraja vyprodukoval v roku 2020 najviac odpadu?

Možno ťa prekvapím, že Bratislava to nie je (hoci patrí k prvej trojke). Z regionálneho hľadiska najviac odpadu vyprodukoval priemerný obyvateľ Nitrianskeho a Bratislavského kraja a úplne najviac obyvateľ Trnavského kraja:

Darí sa nám produkovať menej odpadu?

V separovaní sme sa zlepšili: podiel vytriedených zložiek dosiahol 29% (ešte pred 10 rokmi to bolo cca 7%). Najviac sme separovali:

  • kovy (54,4%)
  • papier (14,4%)
  • sklo (11,2%)
  • plasty (9,8%)

Dôležitejšie ako miera triedenia je však miera recyklovania. Darmo budeme triediť, keď sa z toho nezrecykluje nič.

Ako sme teda na tom s recykláciou?

Najviac odpadu zrecykloval Trnavský kraj (47,2%) a tento podiel stúpol aj celkovo: na 44% z necelých 15% spred piatich rokov. Napriek tejto dobrej správe máme stále problém so skládkovaním:

Okrem Bratislavského a Košického kraja stále prevažuje nad recyklovaním (a spaľovaním). Tieto dva kraje totiž majú regionálne spaľovne odpadu a vedia ho tak energeticky zhodnotiť (v Bratislavskom kraji takmer 30% a v Košickom 27%). Na skládky sa tak dostáva oveľa menej odpadu: v Bratislavskom kraji len štvrtina a v Košickom tretina.

Prvýkrát v histórii skončila na skládkach menej ako polovica komunálneho odpadu (48%).

Ešte pred piatimi rokmi to bolo 69%. To znie super, že? Ale ja ti k týmto dvom číslam pridám ešte jedno: náš cieľ je dosiahnuť 10%. A od neho sme ešte veľmi ďaleko. Celkovo sa však na Slovensku zatiaľ energeticky zhodnocuje len 8% odpadu.

Celkovo slovenské domácnosti vyprodukovali za rok 2020 2,43 mil. ton komunálneho odpadu. Ešte raz si to prečítaj:

Takmer 2 a pol milióna ton odpadu odišlo z našich domácností! Presne toto je dôvod, prečo vôbec nie je jedno, ako sa k odpadu staviame v rámci našich domovov. Ako k nemu pristupujeme napríklad už pri nákupe a rozhodovaní, čo si vložíme do nákupného košíka. Možno by stačilo len niekoľko sekundové zamyslenie pred tým, ako automaticky po niečom siahneme:

  • Potrebujem to?
  • Chcem to úprimne alebo je to len momentálny rozmar?
  • Dá sa to používať opakovane alebo to po jednom raze vyhodím?
  • Z čoho to je vyrobené – dá sa to recyklovať?
  • V čom je to zabalené – dá sa obal recyklovať?
  • Alebo: je obal vôbec potrebný? Neexistuje variant bez obalu?

Pri tom poslednom ti vieme pomôcť. Ak si z Trenčína a okolia, zastav sa u nás a pozri sa, koľko obalov si domov doniesť vôbec nemusíš a o koľko menej odpadu vyprodukuješ. A ak nie si, minimálne si prečítaj tipy, ako produkovať menej odpadu.


Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M