Prečo nakupovať bezobalovo

Výhody bezobalového nakupovania

Na našom Instagrame sme pred niekoľkými týždňami položili ľuďom otázku: „Čo by ste odkázali niekomu, kto ešte nebol v bezobalovom obchode a bojí sa?“

Toť niekoľko najčastejšie sa opakujúcich odpovedí:

  • „To nie je nakupovanie. Je to voľnočasová aktivita! 🙂 „
  • „Postarajú sa o vás, nebojte sa. Najhoršie, čo sa môže stať, že vás rozmaznajú.“
  • „Nech zahodí strach, lebo sa do tohto životného štýlu okamžite zamiluje.“
  • „Že je to tam ako u starých známych.“
  • „Že sú tam strašne zlatí a ochotní ľudia, nie je sa čoho báť.“
  • „Tiež som sa trošku bála, ale už je to rok a teraz sa ozaj vždy len teším.“
  • „Nech sa pripraví, že s vráti.“
  • „Aby si tam išli užiť zákaznícky servis, ktorý v bežných potravinách nezažijú.“
  • „Veľa ľudí, aj ja som taká bola, si myslí, že tento druh nakupovania je predražený. Ale nie je.“

Ja vám tieto odpovede teraz trochu rozvijem:

Okamžitý výsledok

Určite to poznáš: vrátiš sa z veľkého nákupu, všetko povykladáš z tašky a poukladáš na svoje miesto. A potom sa začne taký klasický deň:

  • Ráno vysypeš vločky do misky a obal z nich hodíš do koša.
  • Pridáš oriešky a sušené ovocie a ak sáčok zostane prázdny putuje – do koša.
  • Na desiatu si vybalíš tyčinku z obalu, ktorý po pol minúte vyhodíš.
  • Medzitým dáš prať, minieš prací prostriedok a prázdnú fľašu hodíš do koša.
  • Príde čas varenia: otvoríš cestoviny, dáš variť a obal okamžite zahodíš.
  • Na večeru chlieb zo sáčku, ktorý bol v obchode zadarmo.
  • Dáš si k nemu zeleninu – ktorú tiež vytiahneš zo sáčku s rovnakým príbehom.
  • Po večeri sprcha: domíňaš šampón, sprcháč, zase raz musíš vymeniť žiletku – a kôš v kúpeľni je zrazu plný.
  • A večer pri telke chrumkáš čipsy alebo gumové cukríky, ktoré zmiznú ani nevieš ako a obal z nich…veď už to poznáš.

vegan gumovi mackovia bezobalis

Udržateľnosť síce ani zďaleka neznamená len zero-waste, znižovanie odpadu je však jej pevnou a dôležitou súčasťou.

Množstvo komunálneho odpadu (čiže odpadu z domácností) na Slovensku dlhodobo rastie a predpokladá sa, že tento trend tak ľahko neustúpi.

Priemerný Slovák v roku 2019 vyprodukoval 435 kg odpadu, čo je v porovnaní s rokom 2010 viac až o 35%! A predpokladá sa 2035 vyhodí každý z nás do kontajnera 580 kg.

Teda – nemusí to byť každý z nás. Pokiaľ sa rozhodneš do týchto čísel neprispievať, si o krok bližšie k bráne možností za znižovaním množstva odpadu.

Bezobalové nakupovanie je (hneď za nenakupovaním) jednoznačne najefektívnejším spôsobom, ako svoj odpadkový kôš nenapĺňať – alebo napĺňať výrazne pomalšie. Všetky vyššie spomenuté veci sa dajú dnes už zohnať buď bez obalu alebo nahradiť znovupoužiteľnou alternatívou. Výsledky sa dostavia okamžite – predsa pokiaľ si domov nedonesieš vec v obale, nemáš do koša čo vyhodiť. A zrazu namiesto toho, aby sa tvoj kôš zaplnil za dva dni, trvá mu to dva týždne a neskôr možno mesiace. Výsledky svojho snaženia vidíš okamžite a sama viem, ako také niečo dokáže nakopnúť  k ďalším krokom!

Ochutnávanie

Jedna z mojich najobľúbenejších výhod!

Stojíš pred regálom a pozeráš sa na tie super vyzerajúce strukovinové čipsy. Na jednej strane po nich túžiš, na druhej strane už len ten názov … strukovinové čipsy? Rozmýšľaš: kúpiť a zistiť, že ti nechutia alebo nekúpiť a celý večer nad nimi rozmýšľať? Pri návšteve bezobalového obchodu je táto dilema vyriešená raz-dva: jednoducho ochutnáš. Vieš sa tak rozhodnúť okamžite a neriskuješ, že si donesieš domov niečo, čo budeš musieť jesť nasilu alebo v ešte horšom prípade vyhodíš.

ochutnávanie v bezobalovom obchode
Foto: dvajafoto

Ušetríš

Vďaka tomu, že potraviny sú predávané bezobalovo, čiže na váhu, môžeš si vybrať len také množstvo, aké práve potrebuješ. Znamená to, že pokiaľ nepatríš k pravidelným vypekačom, nepotrebuješ kilo múky, ale možno len 250g. Alebo ak chceš vyskúšať nový recept úplne prvýkrát a chýba ti nejaká zvláštna ingrediencia (napríklad konopné semienko), stačí prísť s receptom v ruke a zobrať si len dané množstvo. Vyhneš sa tak tomu, aby sa ti zvyšok nespotrebovaného balenia povaľoval doma ďalší rok a nebude hroziť, že ho budeš musieť vyhodiť (a s ním aj svoje peniaze).

Platí to aj pri kozmetike a drogérii. Je úplne prirodzené mať obavu z toho, či sa ti nový produkt osvedčí. Kupovať trojlitrové balenie aviváže, ktorá ti nakoniec možno nebude voňať, je celkom zbytočné.

Ak chceš vyskúšať eko drogériu, ale obávaš sa, ako bude účinkovať, neboj sa povedať nám to. Radi ti odčapujeme vzorku len na 1-2 použitia.

Pri mnohých produktoch tiež platí, že cena za jedno použitie je vo výsledku oveľa nižšia ako v prípade ich bežných alternatív. Finančnú úsporu pocítiš pri vychytávkach ako:

Ušetríš tak hneď na niekoľko spôsobov:

  • peniaze za zbytočne veľké množstvá potravín
  • miesto v poličke
  • obaly (ale to už vieš)
  • odpad, ktorý by vznikol, ak by ti niečo nezapasovalo
  • peniaze za jedno použitie

PS: Nákupný zoznam je tiež super jednoduchá a účinná vec (teda, pokiaľ sa ho držíš). Nie je hanba behať po obchode s papierikom alebo zoznamom v telefóne. Naopak – je to jeden zo základných krokov na ceste k znižovaniu množstva odpadu – zbytočnostiam sa vieš vyvarovať už pri nákupe.

Nákup = voľba

Teraz prechádzame k výhodám, ktorých efekt síce možno nevidíš okamžite, ale sú rovnako dôležité. Skús sa na svoje peniaze pozerať ako na volebný lístok. Komu venuješ svoj drahocenný hlas? Každý jeden nákup je o rozhodnutí, kto si tvoje ťažko zarobené peniaze zaslúži. Komu ich venuješ? Svoje nákupné správanie môžeš pretaviť do vyjadrenia svojich hodnôt. Môžeš sa rozhodnúť, či ich venuješ niekomu, s kým tvoje hodnoty súznia alebo sú s nimi v rozpore:

  • Súhlasíš s hodnotami obchodu, kde nakupuješ?
  • Vieš niečo o človeku, ktorý pre teba daný produkt vyrobil / vypestoval?
  • Kde skončia tvoje peniaze?

Keď svoje peniaze utratíš v lokálnom podniku, necestujú na zahraničné účty neznámych boháčov. Zostanú doma. Podporujú miestneho podnikateľa a jeho rodinu. Ten zase spätne svojim podnikaním a ďalšími aktivitami podporuje svoju obec či štvrť. Peniaze sú mocným nástrojom, ktorým môžeš vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas.

bezobalový nákup BEZOBALiS
Foto: dvajafoto

Z pozície majiteľky obchodu ti chcem povedať ešte jedno:

Pokiaľ niečo robím pre ľudí, ktorých poznám, dávam si ohromne záležať na tom, aby boli títo ľudia spokojní. Pocit zodpovednosti je silnejší ako v prípade, ak niekto obsluhuje anonymných zákazníkov. Viem, že od kvality našej práce záleží, či sa k nám ešte vrátiš a od tvoje dobrej skúsenosti závisí naše prežitie. Hovorí sa, že sused suseda neoklame. A tak nejako to funguje aj u nás.

Komunita

Bezobalové obchody (a drobné miestne podniky všeobecne) nie sú len miestom nákupu, kde ako v supermarkete len rýchlo zaplatíš a utekáš domov. Stávajú sa miestom stretávania. Miestom, kde vzniká jemné puto dôvery, bezpečia, pocitu identity, uvoľnenia a spomalenia. To vedie k súdržnosti, tá k vytvoreniu komunity a komunita k celkovej spokojnosti a dobrému životu.

Je to tá obyčajná dôvera, ktorá je základným stavebným kameňom každého funkčného ľudského spoločenstva, dôležitou ingredienciou pocitu domova a šťastia. Keď je prítomná dôvera, ľudia sú otvorení, odvážni, veľkorysí a ochotní spolupracovať. Keď chýba, ľudia si prestanú veriť, začnú sa báť, zavrú sa doma a namiesto toho, aby spolupracovali, si závidia. Miesto toho, aby spolu hovorili, sa ohovárajú.

Našim cieľom bolo vytvoriť priestor, kde sa budeš cítiť ako na návšteve u priateľov, kde sa nebudeš ponáhľať, oddýchneš si, stretneš s priateľmi. No aj spoznáš skvelých ľudí, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že zastávajú podobné hodnoty ako ty a že sa s nimi budeš mať o čom rozprávať aj napriek tomu, že sa nepoznáte. Vznikajú tu krásne rozhovory, dohadujú sa stretnutia a veľakrát sa rodia nápady podporujúce komunitný život.

Milujeme to ♡ !

BEZOBALiS bezobalový nákup výhody

Chceli sme vytvoriť to, čo kedysi Tomáš Hajzler nazval sociálny kapitál a zhrnul to v jednej vete „Kde sú miestne, nezávislé podniky, tam sa dobre žije.“

Na základe spätnej väzby od našich zákazníkov cítime, že sa nám to podarilo. Budeme veľmi radi, keď sa k nim pridáš aj ty. Srdečne ťa k nám pozývam!


Zdroje:

  • Eurostat
  • Štatistický úrad SR
  • Tomáš Hajzler: Tragédie drobných místních podniků
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M