Ako na eko Vianoce? Máme 4 rady!

Ako na eko Vianoce_cover

Vianoce sú sviatkami hojnosti a štedrosti. December je však zároveň mesiacom, kedy sa vyprodukuje najviac odpadu z celého roka, v niektorých krajinách až dvojnásobok! Hojnosť a štedrosť si preto netreba zamieňať s plytvaním – a to na všetkých frontoch: od darčekov cez ozdoby na stromček až po jedlo na sviatočnom stole. Pripravili sme pre teba niekoľko tipov, ako na o-niečo-ekologickejšie Vianoce.

vianočná reťaz

1. DARČEKY

Daj si trochu záležať o niečo skôr než týždeň pred Vianocami a všímaj si, čo majú tvoji blízki radi, čo ich naozaj zaujíma a o čom hovoria. Počas celého roka sa tak určite nazbierajú nápady.

Netreba však zabúdať na to, že Vianoce nie sú o pretekaní sa v honbe za drahými darčekmi. Pekné sú darčeky, ktorými daruješ aj vlastný čas a spoločnosť. Napríklad:

  • spoločné vstupenky do divadla alebo na iné podujatie
  • domáca poukážka na raňajky do postele či masáž
  • vlastnoručne upečený koláč
  • spoločný výlet

Výborne fungujú aj darčekové poukážky. Určite padnú vhod viac ako triafanie naslepo. Lebo darček len preto, aby nejaký bol, skončí pravdepodobne prešlapom, možno aj trápnou chvíľou sileného úsmevu.

silený úsmev gif

A ak už hmotné darčeky, popozeraj po lokálnych výrobkoch, ktoré sa vyrábajú aj s ohľadom na prírodu.


Tip: Pokiaľ už čas tlačí, funguje jednoduchá rada: napíšte si navzájom „zoznam pre Ježiška“ s viacerými tipmi, ktoré by vás pod stromčekom úprimne potešili. Stále bude prekvapenie, čo kto zo zoznamu vyberie a radosť sa určite dostaví.


2. BALENIE DARČEKOV

Najviac bezodpadové balenie je žiadne balenie.
Ale to by predsa nebolo žiadne prekvapenie!

Darčeky sa dajú zabaliť do peknej látky či šatky a vyzdobiť vetvičkou. Na internete koluje kopec návodov, ako z nich vykúzliť krásne balenie. Prehrab sa v garáži či zásuvkách, možno natrafíš na poklady: starý atlas či notový papier poslúžia ako originálny baliaci papier.

Eko Vianoce - balenie darčekov

Ak už nový baliaci papier, daj si záležať na tom, aby sa dal recyklovať. Nie je totiž papier ako papier. Mnohé baliace papiere sú ligotavé a obsahujú plast, čo znamená, že sa už recyklovať nedajú. Zistíš to tak, že keď ich pokrčíš, veľmi rýchlo sa vystrú naspäť.

Skrátka, skús to kreatívne a pritom ekologicky a vyhni sa jednorazovému papieru. Mimochodom, aj tvoji starí rodičia rozbaľovali darčeky opatrne, ako keby v nich bola ukrytá bomba? Ak ti bolo / je smiešne, že si šetria baliaci papier na ďalšie Vianoce, bež sa im ospravedlniť, sú to praví zero-wasteri. Lebo vyrúbať strom pre to, aby sa z neho stal baliaci papier, ktorý po minúte skončí v koši, nie je v poriadku.


Tip: Ak máš deti, vyrobte si spolu starú klasiku: zemiakové pečiatky. Urobíte si tak príjemný večer výrobou vlastného baliaceho papiera. Už ten sa tak stane darčekom 🙂


3. VIANOČNÝ STROMČEK

Ak už doma máš umelý, nevyhadzuj ho a nekupuj nový živý. Naopak, používaj ho čo najdlhšie, aby sa jeho uhlíková stopa rokmi rozpočítala. Pokiaľ ťa čaká kúpa stromčeka, zváž živý alebo stromček v kvetináči, prípadne si môžeš stromček prenajať.

Nuž a ako je to s večnou dilemou o tom, či je ekologickejší živý alebo umelý vianočný stromček? Pozreli sme sa tomu na zúbok v tomto ← článku.

A čo ozdoby?

Vianoce nie sú súťažou o najkrajšie ozdobený stromček. Koniec – koncov, najkrajší je aj tak vždy ten náš 🙂 Nepanikár preto, že tento rok sú v móde opäť iné svetielka či iná farba než naposledy. Vianočný stromček nemusí byť každý rok ozdobený podľa najnovšej módy.

Toto sú napríklad vianočné gule mojej starkej. Vešala ich na stromček od svojho detstva.

starkine vianočné ozdoby

Ak chceš skúsiť niečo iné, môžeš si dať psychohygienický večer a opäť zapojiť kreativitu:

  • nakrájať a usušiť jablko, citrón, pomaranč
  • zavesiť môžeš aj medovníky
  • pekné kamienky
  • naozajstné šišky

My sme si doma obľúbili najmä nakrájané a vysušené plátky citrónov, ktoré sa vo svojej žltej farbe na zelených vetvičkách krásne ukážu.

prirodne vianocne ozdoby

Iné sa dajú jednoducho vyrobiť za pomoci sódy bikarbóny, zemiakového škrobu a vody alebo maľovať cestoviny. Je to tiež pekná aktivita s deťmi na príjemný rodinný večer.


Tip: Ak potrebujete doma vymeniť svetielka, dajte prednosť LED osvetleniu – minú až o 80-90% energie menej ako bežné a vydržia oveľa dlhšie. Ideálne je aj napájanie solárnou batériou – počas dňa sa nabije dostatočne na to, aby svetlá vydržali počas večera a noci.


4. ŠTEDROSŤ ≠ PLYTVANIE

Vianoce sú pre mnohých výnimočným obdobím. To však nie je zámienka na to, aby sme plytvali – papierom, vodou, svetlom – aj jedlom. Plytvanie potravinami je jeden z najvýznamnejších ekologických aj etických problémov a na Vianoce nezmizne. Naopak, varíme a pečieme toľko jedla, že ho často nedokážeme zjesť a končí tak v koši.

Na Slovensku ročne vyhodíme až 900 tisíc ton potravín! Toto množstvo musel niekto vypestovať, spracovať, zabaliť, prepraviť – my sme ho kúpili a – vyhodili.

Aj k Vianociam preto pristupujme s rozumom a nakupujme len to, čo potrebujeme a – čo dokážeme zjesť.

Verím, že mi dáte za pravdu, keď poviem, že viac než chuť koláča si zapamätáme atmosféru, ktorá sa niesla jeho prípravou. My si doma postupne budujeme tradíciu spoločného pečenia (a potom spoločného jedenia). Často to končí nepodarkom, no sú to naše spoločné nepodarky, na ktorých sa neskôr smejeme 🙂 Okrem tradičných medovníkov sme pridali tekvicové cupcakes, ktoré absolútne zbožňujeme a ak máme hravú náladu, vyčarujeme im oči aj úsmevy.


Vianoce by mali byť o tom, aby sme si dopriali, čo nám chýba – niekomu jedlo, niekomu spánok – a pre mnohých z nás je to spomalenie a čas s rodinou. Doprajme si hojnosť v týchto oblastiach, pretože tie si uchováme v našich spomienkach najviac.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M