Menštruačné nohavičky – ako to funguje?

Menštruačné nohavičky - ako to funguje - blog cover

🙋 Hore ruku tie, ktoré ste počuli pojem menštruačné nohavičky.
🙋 A hore ruky tie, ktoré ste ich vyskúšali.

Stavím sa, že pri druhej otázke vystrelí do vzduchu oveľa menej rúk. Keby sme sa stretli, určite sa opýtam prečo. Ja to však tak trochu tuším, pretože odkedy sú menštruačné nohavičky v kurze, som tieto debaty viedla s mnohými ženami – aj sama so sebou. Preto sa ti v tomto článku pokúsim odpovedať na najčastejšie otázky súvisiace s týmto zázrakom:

  • čo to vlastne menštruačné nohavičky sú
  • ako to funguje
  • na čo si dávať pozor pri ich výbere
  • ako sa o ne starať
  • aj či ich nevidieť, nepočuť, ani necítiť

Ak si nezdvihla ruku ani pri prvej otázke, vysvetlíme si najprv základ. Myslím, že názov dokonale odráža účel, tvar aj použitie, ale predsa len:

Čo sú to menštruačné nohavičky?

Menštruačné nohavičky predstavujú plnohodnotnú alternatívu pomôcok intímnej hygieny – vložiek, tampónov či menštruačného kalíška. Vhodné sú pre slečny, ženy, dámy každého veku. Na rozdiel od nohavičiek na bežné nosenie sú však vystužené niekoľkými vrstvami funkčnej látky, ktoré dokážu menštruačnú krv absorbovať a zachytiť tak, aby nevytiekla.

SAYU - schéma umiestnenia funkčnej vložky

Predstaviť si to môžeš ako vložku všitú priamo do nohavičiek, ktorá ti nebude cestovať po celom zadku. Nemusíš sa však báť, že by to boli bombarďáky po kolená začínajúce niekde pod pazuchami. Na prvý pohľad menštruačné nohavičky vyzerajú úplne rovnako ako bežné a vybrať si môžeš z rôznych tvarov, strihov, farieb aj veľkostí – o tom však trochu neskôr.

Ako používanie menštruačných nohavičiek funguje?

Gamechanger je práve všitá funkčná vložka pozostávajúca zo 4 vrstiev:

menštruačné nohavičky - savé vrstvy

    1. Krv prejde najprv vnútorným úpletom z merino vlny, ktorý je príjemný k pokožke. Ako funkčná vrstva určená priamo na pokožku nemá konkurenciu a žiadne umelé vlákno ju zatiaľ nedokáže nahradiť: je hodvábna na dotyk, má antibakteriálne účinky, zamedzuje vzniku zápachu, je prirodzene elastická, má termoregulačné schopnosti, odvádza vlhkosť a je priedušná.
    2. Potom sa krv dostane do savej vrstvy z bambusu, ktorý má antibakteriálne účinky (čo obmedzuje tvorbu zápachu) a výrazne vyššiu savosť než bavlna.
    3. Pod savou vrstvou je vložená nepriepustná a zároveň priedušná membrána, ktorá ťa ochráni pred pretečením.
    4. Vonkajší materiál je to pekné, čo vidíš na fotkách 🙂

Prečo menštruačné nohavičky?

Jednorazové vložky (a napr. aj detské plienky) sú typom odpadu, ktorý sa nikdy nerozloží. Na skládkach postupne degraduje a rozpadáva sa na mikroplasty. Z ekologického hľadiska predstavujú tieto menštruačné pomôcky pre životné prostredie veľkú záťaž tak po stránke odpadu, ako aj výroby.

V jednej vložke sa ukrývajú 4 igelitky. Jedna žena za život spotrebuje v priemere 15 000 vložiek / tampónov.

Na rozdiel od nich sú menštruačné nohavičky určené na opakované použitie. Použiješ, operieš a použiješ znova ↺.

Okrem toho, že nimi o niečo znížiš svoju osobnú uhlíkovú stopu, sú veľmi, naozaj veľmi, pohodlné, nedráždia tvoje najintímnejšie partie agresívnymi bielidlami, chlórom ani umelými voňačkami, ktoré často bežné pomôcky intímnej hygieny obsahujú. Nebude dochádzať k zapareniu, ani nešuchocú. Jednoducho si nohavičky oblečieš ako v ktorýkoľvek iný deň. No a – podľa môjho subjektívneho názoru – sú aj krásne a elegantné.

Skrátka, menštruačné nohavičky v sebe kombinujú hygienu, pohodlie aj udržateľnosť.


Ak ťa zaujíma viac, prečítaj si rozhovor s Lindou napríklad aj o tom, či sa Slovensko dočká nulovej DPH za menštruačné potreby alebo o tom, koľko peňazí ti ušetrí menštruačný kalíšok.


Ako si vybrať správnu veľkosť?

Aby si si nohavičky mohla doslova užívať, musia pekne sedieť a nezarezávať sa. Pokiaľ si vyberáš nízky model, zameraj sa na miery cez boky. Pokiaľ model do pása, zohľadni mieru v páse aj cez boky.

Pruženky (gumičky) nohavičiek sa praním mierne zrazia, pri prvom nosení s tým počítaj. Postupne sa však praním stabilizujú a viac sa zrážať ani vyťahovať nebudú, pružnosť zostane zachovaná a veľkosť zodpovedá tabuľke:

Menštruačné nohavičky - veľkostná tabuľka

*obvod pása v najužšom mieste trupu pod rebrami 
**obvod bokov v najširšom mieste panvy, môže to býť až kúsok pod zadkom (tam síce nohavičky nosiť nebudeš, ale budeš ich cez toto miesto prevliekať) 

Ako sa o nohavičky starať?

Pred prvým použitím nohavičky oper v práčke – dôjde tak k aktivácii ich savosti (maximálnu savosť dosiahneš až po cca treťom praní). Odporúčame prať v práčke s teplotou 40°C s odstreďovaním 1000 otáčok. Dôležité je používať tekutý ekologický prostriedok vhodný na jemné prádlo a vlnu. Na ochranu merina odporúčame prať nohavičky v ochrannom vrecku na jemnú bielizeň. Nepoužívaj aviváž, nohavičky by stratili svoju savosť.

Po použití nohavičky vypláchni v studenej vode, aby zaschnutá krv zmäkla a prepláchni. Pokiaľ potrebuješ odstrániť škvrny zo svetlých úpletov, môžeš použiť mydlo – lanolínové / olivové / Marseillské (neodporúčame mydlá, ktoré poškodzujú merino, tzn. kozmetické, jadrové, žlčové). Nohavičky jemne šúchaj (nie príliš silno) a nežmýkaj, skôr jemne postláčaj. Merino tak zostane hebké a nebude sa žmolkovať. Potom oper v práčke a nechaj uschnúť naruby. Nesuš priamo na radiátore, v sušičke ani na priamom slnku.

Menštruačné nohavičky - starostlivosť

Nohavičky môžeš oprať aj neskôr s ostatným prádlom, len ich nechaj po ručnom opláchnutí uschnúť naruby.

Neodporúčame používať prací prostriedok, ktorý obsahuje enzýmy. Pridávanie sódy bikarbóny a éterických olejov výrobca nemá laboratórne otestované, takže nemôže garantovať bezpečnosť ich použitia a vplyv na funkčnosť nohavičiek. Pridávanie octu v malej koncentrácii by nemal poškodiť merino ani membránu, pretože merino vlna znáša dobre kyseliny a naopak – vadí mu zásadité prostredie. 

Najčastejšie otázky

Šuštia nohavičky?

Výrobca nohavičky testoval, šušťanie trošku počuť v tichej miestnosti, pokiaľ máš na sebe len nohavičky. Akonáhle si oblečieš sukňu alebo nohavice, šušťanie už nepočuť (aj vzhľadom na to, že šuštia aj iné časti oblečenia, topánky a pod.).

A čo zápach?

Menštruačné nohavičky pri používaní nesmrdia. Vlna na seba prirodzene viaže škodlivé látky ( aj baktérie), čím zamedzuje vzniku zápachu. Bambus má podobné vlastnosti.

Odstránia sa všetky baktérie, keď periem len na 40°C?

Vlna je proteínové vlákno, ktoré samo o sebe bráni rozkladu a množeniu mikroorganizmov a bambus má podobné vlastnosti. Oba materiály sú tam prirodzene antibakteriálne. Dodatočná dezinfekcia nohavičiek nie je potrebné, dokonca je zbytočná.

Ako často treba nohavičky meniť?

Všeobecne sa odporúča 8 – 12 hodín, no reálna doba je veľmi individuálna a závisí na intenzite krvácania aj tekutosti krvi. Toto si odpozoruješ sama na sebe. Pokiaľ je tvoja menštruácia silná, je možné, že budeš musieť nohavičky vymeniť aj počas dňa. Počas noci by ti mal stačiť model na spanie, pri extra silnej menštruácii môžeš kombinovať s menštruačným kalíškom.

Máš ďalšie otázky? Daj mi vedieť v komentári!


Poznámka: Toto je článok o tom, ako funguje používanie menštruačných nohavičiek značky Sayu. Iné značky môžu používať inú technológiu.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M