12 tipov, ako schudnúť (z odpadu)

Ako schudnúť z odpadu_cover

Odpusť mi tento clickbaitový nadpis. V čase novoročných predsavzatí sa na nás podobné rady hrnú sprava – zľava a tento článok sa tak možno dostane aj na nové miesta. Koniec – koncov, ani ním nezavádzam (až tak).


Pred časom obletelo svet aj internet motivačné vyjadrenie:

“Nepotrebujeme hŕstku ľudí, ktorí sú dokonalo bezodpadoví. Potrebujeme milióny takých, ktorí budú nedokonalí.”

Prihovára sa najmä tým, ktorí mali doteraz pocit, že kým nie sú úplne zero-waste, nemusia ani začínať. Neoplatí sa. Pritom považovať slovo bezodpadovosť (alebo zero-waste) za absolútne, je (odvážim sa povedať) priam nezmysel. Každý z nás na tejto planéte zanecháva za sebou uhlíkovú stopu; odpad, ktorý vidíme; no aj taký, ktorý je našim očiam neviditeľný.

Zero-waste sa síce prekladá ako život bez odpadu, no je to v podstate skrátený výraz pre cestu za menším množstvom odpadu / znížením svojej uhlíkovej stopy.

zero-waste_koláž

Náš svet a jeho dnešné fungovanie sme si poskladali z maličkostí. Na každej z nich záleží a preto áno – každý jeden krok, ktorý spravíme smerom k udržateľnejšiemu spôsobu života, sa počíta. Nikdy nemôžeme predsa vedieť, koho svojím správaním inšpirujeme a koľkých ďalších inšpiruje táto osoba ďalej. Počet ľudí, ktorí budú upratovať svoje mikrosvety, tak bude exponenciálne rásť, a preto svoju dôležitosť netreba ignorovať či podceňovať.

Ja to rada vysvetľujem takto: zero-waste a zdravý životný štýl sú si veľmi podobné.

Čo má spoločné znižovanie odpadu a chudnutie?

Princíp.

Najprv príde zlomový moment – varovanie od doktora, zdravotné ťažkosti, no často aj symbolické obdobie ako nový rok. V prípade odpadov to môže byť varovanie od klimatológov, čoraz častejšie výkyvy počasia, dokument, fakty o reálnej situácii klimatickej zmeny, či odhady našej mizivej budúcnosti.

Po prvotnom šoku (z pohľadu do zrkadla vlastného odpadkového koša, skrine s množstvom oblečenia, ktoré nenosíme, či odpadu rozfúkaného v prírode) prichádza motivácia. Analógia k peknému cieľu zlepšiť si zdravie či vládať viac je napríklad sledovanie pozitívnych správ z odpadového diania – či už stúpajúci počet aktivistov, nové vedecké objavy alebo mnoho inšpirujúcich podujatí.

klimatický aktivista

Ďalším krokom je akcia. Pri snahe o zdravší životný štýl si možno budeš musieť upraviť stravu, začať sa hýbať, strážiť si pitný režim a dĺžku spánku. Ak však začneš riešiť všetko naraz, hrozí, že svoj motivačný rozpočet vyčerpáš veľmi rýchlo a vykašleš sa na to. Radšej postupne. Take it easy a len si pamätaj, že rovnako ako po prvom dni cvičenia pravdepodobne nezabehneš maratón, ani svoju domácnosť a návyky v nej nepreorganizuješ zo dňa na deň. Najmä sa nesnaž o neexistujúcu dokonalosť – akokoľvek ťa o nej chce Instagram presvedčiť.

Rovnako ako pri vzhľade je propagovaný ideál krásy nereálny, nedosiahnuteľný, zbytočný a vlastne škodlivý, nemá zmysel upínať sa na absolútnu nulu ani v prístupe k zero-waste životnému štýlu.

No a ďalšia dôležitá vec: každý sme iný. Niekomu funguje mať plán, niekto dá na svoju intuíciu. Ich kombinácia je tiež fajn. Ak nemáš poňatia, čo by mohlo fungovať tebe, môžeš to skúsiť takto:

Každý mesiac nová železná košeľa

Fajn spôsob, akým to hneď od začiatku neprehnať, je dať si každý mesiac len jeden jediný záväzok / zmenu. Sústreď sa len a len na ňu, zvykaj si, ši si 30 dní novú „železnú košeľu” a až potom pridaj ďalšiu zmenu. Ak si tabuľkový typ, môžeš si spraviť tabuľku a sledovať pokroky. Napríklad:

Prvý mesiac napríklad dbaj na to, že si nekúpime žiadnu novú tašku. Používaj tú, ktorú už doma máš, bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobená – áno, aj plastová je super. Využi jej potenciál naplno. Zdá sa ti to ako jednoduchý krok? Schválne pozoruj, ako často si ju zabudneš. Fajn trik je mať ju poskladanú, utiahnutú gumičkou na čo najmenšiu veľkosť v každej kabelke či ruksaku. Alebo ak si píšeš nákupný zoznam, úplne na prvé miesto napíš „zobrať z domu tašku“. Nastav pripomienku na mobile. Alebo si vyves girlandy nad dvere, čokoľvek ti funguje.

vezmi si tašku - grafika

Keď po mesiaci / inom časovom období budeš mať akú – takú istotu, že ani spontánny nákup ťa neprekvapí, pridaj a začni si nosiť vlastnú fľašu na nápoje. Neskôr sa odváž doniesť si do obchodu vlastné vrecko na zeleninu / ovocie / pečivo. Krok za krokom, mesiac za mesiacom si nenápadne pridávaj. No nezabudni – čiernobiele myslenie nie je kamoš pri budovaní zdravých ani bezodpadových návykov. Prehrešok nie je prehrešok, je to ľudskosť.

Postupne. Udržateľne. S radosťou ♡.


TVOJ BEZODPADOVÝ KALENDÁR MÔŽE VYZERAŤ NAPRÍKLAD TAKTO:

kalendár - ikona - bezobalis

Január: Začni si nosiť na nákupy vlastnú tašku.
Február: Začni si nosiť vlastnú fľašu na nápoje.
Marec: Začni nakupovať do vlastných obalov (podľa možností, ktoré budeš postupne objavovať).

kalendár - ikona - bezobalisApríl: Ak je to možné, daj zbohom slamkám. Pokiaľ sa s nimi nedokážeš rozlúčiť, máš deti alebo ich potrebuješ, nahraď ich alternatívou, ktorá nie je jednorazová. (Existujú bambusové/sklenené/nerezové slamky.)

kalendár - ikona - bezobalis

Máj: Zameraj sa na umývanie riadu. Vymeň špongiu za jej prírodnú alternatívu – lufu. (Ak sa jej bojíš, prečítaj si, čo na lufu hovoria tí, ktorí sa tiež kedysi báli a svoj strach a predsudky prekonali.), a skús aj eko saponát na riad.

kalendár - ikona - bezobalisJún: Vymeň komerčný šampón v plastovom obale za tuhý slovenský šampón bez obalu (v kompostovateľnom/vratnom obale). Prípadne si choď načapovať, ak je v tvojom okolí taká možnosť. Dnes už nie je problém zohnať ani tuhý kondicionér.

kalendár - ikona - bezobalisJúl: Vyskúšaj / vyrob si / choď si načapovať prírodné pracie gély a čistiace prostriedky do vlastného obalu.
August:  Zaobstaraj si vlastný pohárik “to go” na kávu či čaj a vyhýbať sa automatom, ktoré pohárik vypľujú automaticky.

kalendár - ikona - bezobalisSeptember: Prestaň si objednávať jedlo do práce a domov. Naučiť sa variť si doma, ísť sa najesť do reštaurácie, prípadne ak sa veľmi ponáhľaš, odnes si vo vlastných dózach. Polystyrénové obaly na jedlo sú nerecyklovateľné.

kalendár - ikona - bezobalisOktóber: Tam, kde sa dá, vymeň auto za MHD, pešobus či bicykel.
November: Nauč sa hovoriť NIE všetkému, čo nepotrebuješ (vizitky, darčekové predmety, odznaky a pod.)
December: Nekupuj oblečenie, skús second-hand alebo swapy.

 

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M