Na povrchu zlatisto hnedé, vnútri svetlo až tmavo zelené, na dotyk mastné so špecifickou zemitou vôňou z čisto prírodných surovín, ktoré aleppskí mydlári vyrábajú už takmer 4 000 rokov z olivového a vavrínového oleja. Je považované za vôbec najstaršie pevné mydlo na svete, no o ctiteľov nemá núdzu ani dnes.
Olivový olej ošetruje a zvláčňuje. Vavrínový olej čistí, hojí a pomáha upokojovať problematickú pleť a kožné ochorenia (akné, ekzémy, detské zapareniny).
Suroviny aj postup výroby aleppského mydla zostávajú aj po stáročiach rovnaké. Olivový a vavrínový olej, voda a hydroxid sodný sa najskôr varia v obrovských kotloch, potom sa tmavo zelený mydlový roztok rozleje na podlahu sušiacej komory a nechá sa stuhnúť. Nasleduje ručné rezanie na úhľadné kocky a šesť až deväť mesiacov sušenia na vzduchu.
V Sýrii sa toto jemné peniace mydlo používa aj v tradičných kúpeľoch, ktorých tradíciu založili Rimania v dobe, kedy sa táto oblasť stala ich provinciou. Križiaci priniesli poznatky o výrobe aleppského mydla do Európy, kam sa čoskoro začalo vyvážať. Vo Francúzsku podľa jeho vzoru vyvinuli známe marseillské mydlo. Ale iba originálne suroviny a postup spracovania dodávajú aleppskému mydlu jeho jedinečné zvláčňujúce účinky.
Uchovávajte mydlo na suchom mieste. Ak dlho zostáva na vlhkom mieste, rozmočí sa a na povrchu vytvorí gél.