Písanka, križľané či cifrované vajce. Aj to sú pomenovania pre tradičné kraslice typické pre veľkonočné sviatky. Kedysi bolo ich zdobenie neodmysliteľnou súčasťou príprav na Veľkú noc, dnes stačí zájsť do najbližšieho supermarketu a vybrať si hotové – a tie sú cifrované nielen farbami, ale aj plastom, z ktorého sú často vyrobené. Pozrime sa na to, ako priniesť trochu viac ekológie aj do Veľkej noci.
V prvom rade sa pozri na pôvod vajíčok. Aj tu platí – čím bližšie, tým viac eko. Ak chováš sliepky alebo poznáš niekoho, kto sa tomuto peknému koníčku venuje, je to jasná voľba. Nielen že za sebou takéto vajíčka zanechajú menšiu uhlíkovú stopu, ale budeš poznať podmienky, v ktorých sliepky žijú. Nestane sa tak, že (hoc nevedomky) podporíš kruté zaobchádzanie až týranie týchto zvierat.
Ak však takú možnosť nemáš, pokojne siahni aj po tých z obchodu. Dbaj však na to, aby pochádzali zo Slovenska a z voľného chovu, tzn. nie klietkového ani podstieľkového. Pri rozhodovaní ti pomôžu tieto symboly označujúce spôsob chovu aj krajinu pôvodu:
Tip: Vyfúknuté vajíčka budú pevnejšie, ak ich zvnútra nevyplácheš. Zvyšky uschnutého bielka škrupinku spevnia.
A teraz poďme zdobiť! Potrebuješ to, čo už doma pravdepodobne máš:
- vajíčka
- hrniec
- ocot (2-3 polievkové lyžice)
- voda (1l)
- niečo na zafarbenie:
- červená kapusta
- kurkuma
- čierny čaj
- špenát
- šupky z cibule / cvikle
- V hrnci nechaj zovrieť vodu s octom a s ingredienciou, ktorej farbu chceš preniesť na vajíčko.
- Do takto pripravenej vriacej vody vlož vyfúknuté vajíčka.
- Var +/- 15 minút.
- Odstav a nechaj pôsobiť niekoľko hodín (napr. cez noc).
- Ráno opatrne vajíčka vyber a nechaj prirodzene uschnúť.
- Môžeš dozdobiť mašličkou alebo fixkou.
Viac než eko kraslice
Z takého procesu farbenia vajíčok mi vypadlo hneď niekoľko výhod:
- spomalenie v uponáhľanom svete
- pekná aktivita napr. s deťmi
- popri maľovaní môžeš otvoriť tému odpadu
- vajíčka, ktoré si sami vymaľujeme si budeme (snáď) viac vážiť
- vajíčka pochádzajú z prírody a na ich farbenie sme použili tiež len prírodné ingrediencie, takže ak sa rozbijú, môžu ísť do kompostu
Vajíčko maľované utrpením
Ak ťa zaujíma téma férovosti vajíčok a chceš sa o utrpení sliepok vo veľkochovoch dozvedieť viac, teším sa!
Faktom totiž je, že podstieľkový chov u nás tvorí cca 16% bezklietkových systémov, a voľnovýbehový a bio chov na Slovensku takmer úplne chýbajú a tvoria spoločne len niečo cez jedno percento ročnej produkcie vajec. Zvyšok tvorí chov v klietkach.*
Pritom väčšina sliepok v EÚ už žije mimo klietok a čoraz viac krajín klietky zakazuje. Pomôcť zastaviť klietkových chov na Slovensku môžeš online podpisom petície Zákaz klietok. K dňu, kedy píšem tento článok, ju podpísalo 31 097 Sloveniek a Slovákov.
*Zdroj: Humánny pokrok