Ako odstrániť vodný kameň

Ako odstrániť vodný kameň

Bývam v Trenčíne. Možno čudná veta na začiatok, ale má svoje opodstatnenie. Asi najbežnejším problémom domácností trenčianskeho kraja je totiž to, ako odstrániť vodný kameň. Poďme sa mu spolu pozrieť bližšie na zúbok. Alebo teda – na kameň.


Čo to ten vodný kameň je?

Vodný kameň je mix minerálov (rozpustených nerastov) vo vode. Čím viac týchto nerastov vo vode je, tým viac kameňa sa usádza. A tento mix rozpustených minerálov – tento zhluk nerastov vo vode – to je to, čo sme si nazvali a poznáme ako vodný kameň. Koncentrácia týchto nerastov vo vode určuje takzvanú tvrdosť vody. A ak máš smolu ako my Trenčania a z vodovodného kohútika ti tečie naozaj tvrdá voda, možno poznáš situáciu, že kanvicu môžeš vyvárať octom pomaly každý druhý deň.

Ou, … práve som prezradila veľké tajomstvo tohto článku: ako odstrániť vodný kameň. Nevadí, podľa mňa sa oplatí čítať aj ďalej.

ako odstrániť vodný kameň_1

Ako odstrániť vodný kameň z …

… všetkého možného. Medzi top odstraňovače vodného kameňa patrí ten, ktorý som ti pred chvíľou prezradila: ocot. Je kyslý a s usadeninami si preto poradí raz-dva. Dokonale funguje na vystúpený vodný kameň na

  • kachličkách
  • sprchových kútoch
  • oknách (tie zároveň krásne vyleští)
  • vo varnej kanvici, hrncoch či šálkach
  • vodovodných batériách a kohútikoch
  • neboj sa ho však použiť aj priamo do rýchlovarnej kanvice

Ocot býva väčšinou 8%, my však u nás v obchode čapujeme jeho 10%-tnú verziu. Tú využiješ na extra silný či zanedbaný vodný kameň, na bežné upratovanie ti však bohato stačí rozriediť si ho vo vode a šupnúť do rozprašovača, pokojne aj v pomere 1:1.

ako odstrániť vodný kameň_kyselina ctrónová a ocot
nefarbený ocot a kryštalická kyselina citrónová

Ak však patríš k tým, ktorým je zápach octu nepríjemný, tak pre teba bude super (a rovnako účinné) riešenie kyselina citrónová. Okrem toho, že nesmrdí, má oproti mnohým tekutým odstraňovačom vodného kameňa aj tú výhodu, že je úsporná. Kupuješ ju vlastne ako koncentrát, takže nie je nutné baliť vodu a ani za ňu platiť – rozriediš si ju doma. To, že je kryštalická, oceníš aj v prípadoch, keď sa potrebuješ dostať na ťažko prístupné miesta, odkiaľ iné tekuté čističe stečú. Urobíš si z nej s trochou (ale ozaj len trochou!) vody pastu, ktorá na kolmom povrchu drží a nestečie.

Moje dva gazdinkovské tipy:

  • Horúci roztok kyseliny / octu, ktorý ti zostane po čistení spotrebičov, nevylej. Odlej si ho do fľaše a využívaj dokola, až kým ho úplne neminieš.
  • Prípravok nepoužívaj na hliníkové nádoby.

Vodný kameň nie je len o kráse

Okej, vieme už ako odstrániť vodný kameň, ale vysvetlime si aj prečo. Vodný kameň totiž ani zďaleka nie je len estetická nepríjemnosť. V značnej miere ovplyvňuje napríklad aj to, ako dobre operie práčka či umyje umývačka. Pre optimálny výsledok je potrebné tieto spotrebiče pravidelne čistiť. Okrem správneho efektu prania a umývania, pravidelná údržba spotrebičov prispieva k ich úspornejšej prevádzke a predlžuje ich život. Nemusíme ich tak skoro meniť, čo je ekologickejšie aj lacnejšie.

 

ako odstrániť vodný kameň_spotrebiče
s čím všetkým pomôže kyselina citrónová

Na údržbu práčky a umývačky riadu odporúčam kyselinu citrónovú, k plastovým a gumovým častiam spotrebičov je totiž šetrnejšia než ocot.

Ako často umývačku / práčku čistiť?

Môže to byť 1x mesačne alebo aj 1x za týždeň. Frekvenciu čistenia odvodíš podľa týchto 3 faktorov:

  1. Ako často tieto spotrebiče doma používate.
  2. Akú tvrdú vodu máte doma.
  3. Ako znečistený riad v umývačke najčastejšie umývate / ako znečistené prádlo periete (Napríklad v mojom najhoršom ekzematickom období som musela používať ťažké maste, ktorými bolo moje pyžamo úplne presiaknuté. Pri praní sa vždy stalo to, že mi na prádle aj v práčke zostávali zrazené ako také malé škaredé žuvačky. Boli všade a práčku som musela čistiť po každom praní. Akonáhle sa mi stav zlepšil a prestala som ťažké krémy používať, aj potreba čistenia práčky bola omnoho menšia.)

Ako zistíš, akú máš tvrdú vodu?

Buď si to zistíš priamo z miestnej vodárne, resp. poskytovateľa vody, necháš si spraviť kompletný rozbor vody, alebo skús zázračný testovací pásik, ktorým si otestuješ svoju vodu a zistíš tak jej tvrdosť. Podľa toho si budeš vedieť presne a efektívne napríklad nastaviť umývačku (podľa tabuľky tvrdosti vody v návode k umývačke) alebo správne dávkovať prací prostriedok.

  1. pásik namoč do vody na pár sekúnd (stačia 3)
  2. vytiahni
  3. strep kvapky

Po minúte budú štvorčeky postupne meniť farbu na ružovú:

  • ak sa zafarbí 1 alebo žiadny štvorček, máš mäkkú vodu
  • ak sa zafarbí viac ako 1 štvorček, už je vhodné vodu pri praní zmäkčovať
  • ak 2-3, máš stredne tvrdú vodu
  • ak 4-5, tak sme pravdepodobne susedia 🙂

Ak máš tvrdú vodu, je možné, že sa ti už stalo, že bielizeň nebola vypraná podľa tvojich predstáv. Neobviňuj prirýchlo prací prostriedok ako neúčinný a ani ho nezačni dávkovať viac. Len zbytočne zvýšiš jeho spotrebu, množstvo vyhodených obalov a v neposlednom rade aj peňazí. Namiesto toho sa zameraj na tvrdú vodu. Práve tá spôsobuje usádzanie zrazenín v textile aj v práčke a zanášanie vykurovacieho telesa.

Nespravodlivé obviňovanie pracieho prostriedku a nezmyselné navyšovanie jeho dávok preto radšej vymeň za použitie zmäkčovača vody. Ak máš tvrdú vodu (4-5 štvorčekov), k praciemu prostriedku pridaj 2 plné polievkové lyžice zmäkčovača pri každom praní.

Kyselinový bonus na záver

Okrem čistenia práčky kyselinu citrónovú využiješ aj priamo pri praní ako po domácky vyrobené plákadlo. Stačí pridať 120g kyseliny citrónovej do 1l vody a pridať do zásobníka na aviváž. Prečo je to dôležité a aký je rozdiel medzi plákadlom a avivážou si môžeš prečítať v článku Ako na eko pranie.


Máš aj ty nejaké overené tipy, ako odstrániť vodný kameň? Daj mi vedieť v komentároch!

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M