Dočká sa Slovensko nulovej DPH za menštruačné potreby? Rozprávala sa s nami Linda Moróczová.

udržateľná menštruácia rozhovor Mesačnica menštruačné pomôcky

Linda je mladá žena, ktorá so rozhodla na Slovensku búrať tabu a otvára menštruačné témy. Pod značkou Mesačnica rozpráva o udržateľnosti a znižovaní odpadu v súvislosti s problematikou ženskej intímnej hygieny. Okrem toho stojí za rôznymi zbierkami pre ženy, ktoré si menštruačné pomôcky nemôžu dovoliť. Naprieč Slovenskom sa zúčastňuje workshopov, kde ženám ukazuje alternatívne a udržateľné menštruačné pomôcky. Niekoľkokrát zavítala aj k nám do BEZOBALiS a ja verím, že v týchto aktivitách budeme spoločne pokračovať.

S Lindou sme sa rozprávali o menštruácii z ekologického, zdravotného, geografického, ekonomického, sociálneho aj rodového hľadiska.


Pamätáš si na svoju prvú menštruáciu? Vedela si čo sa deje, bola si na to pripravená?

Na svoju prvú menštruáciu si pamätám tak trochu matne. Bolo to koncom základnej školy (v 8.ročníku) a v rámci triedy som bola jednou z posledných. Povedala by som, že som z pomerne liberálnej rodiny, no napriek tomu sa téme menštruácie u nás doma nevenovala extra pozornosť. Som ale doteraz veľmi vďačná za reakciu mojej maminy, ktorá na moju prvú menštruáciu reagovala s potešením a so slovami Vitaj medzi nami ženami. Pri tejto špeciálnej príležitosti mi kúpila aj dlho vytúžený náhrdelník v tom čase vo vychytenej predajni bižutérie na Obchodnej ulici v Bratislave a samozrejme ma zásobila dostatočným množstvom vložiek.

Čo pre teba vtedy menštruácia znamenala?

Ako násťročné dievča som sa nad menštruáciou nejak extra nezamýšľala a neprikladala som jej nejaký špeciálny dôraz. Brala som ako fakt, že to je niečo, čo ma čaká a neminie a bude sa diať opakovane najbližšie roky (a desaťročia) tak ako aj iným ženám v mojom okolí. A znamenala tiež pre mňa čas, kedy som sa v letnom období nezvykla kúpať v jazere, bazéne či mori.

A čo znamená dnes?

Dnes pre mňa menštruácia znamená veľmi veľa. V osobnom i pracovnom živote. Menštruáciu považujem určite za jeden z veľmi dôležitých ukazovateľov zdravia. Je to tiež niečo, na čo sa každý mesiac teším (i keď toto som tiež začala pociťovať až keď som začala používať udržateľné menštruačné potreby). V neposlednom rade práve menštruácii (a tomu, že sa uplynulé roky intenzívne venujem tejto téme) vďačím za to, že mám tu česť spoznávať, spolupracovať a byť priateľkou mnohých neskutočne skvelých ľudí (najmä žien :)) naprieč Slovenskom.

Linda Moroczova Mesačnica
Linda a jej Mesačnica sú symbolom dialógu o menštruácii. Foto: Miroslava Šárová

Ženy sa často na menštruáciu sťažujú. Keby existoval čarovný prútik, ktorým by si ju mohla zo svojho života odčarovať, spravila by si to?

Ja som dlhé roky určite bola tiež jednou z tých sťažujúcich sa. Dnes to vnímam ako istú fázu, etapu, ktorú nahradila iná, pre mňa osobne lepšia.

Keď som chodila na základnú školu, pamätám si, ako prišli v jeden deň dámy (pravdepodobne obchodné zástupkyne) z firmy, ktorá vyrábala menštruačné pomôcky. Doniesli krabicu a dievčatám rozdávali cez prestávku vložky. Vtedy to bola jasná voľba a nikdy mi nenapadlo pátrať po iných pomôckach. Dnes je však výber oveľa širší. Predstavíš nám v skratke alternatívy ku klasickým vložkám a tampónom?

Áno, promo prednášku takýchto dám som zažila aj ja. V tom čase to mnou zarezonovalo natoľko že som “odolávala” tampónom približne 5 rokov od svojej prvej menštruácie.

Dokonca mi moje blízke kamošky na jedny narodeniny darovali tampóny s tým, že už je načase posunúť sa k niečomu z ich pohľadu progresívnejšiemu a pohodlnejšiemu.

No napriek tomu som si k tampónom nikdy nenašla cestu. Iné to už bolo s menštruačným kalíškom, ktorý ma oslovil v čase štúdia na vysokej škole a o ktorom mi povedala kamoška, ktorá ho už v tom čase používala. Zaujal ma najmä ekologický aspekt, ale aj ten finančný. Keď som si uvedomila, že používaním kalíšku môžem zamedziť vzniku obrovského množstva (nerecyklovateľného) odpadu, mala som jasno. Navyše v časoch študentských sa aj každé ušetrené euro rátalo, a moja cca 25 eurová “investícia” sa mi vrátila po ani nie pol roku. Zdravotné benefity nenechali na seba taktiež dlho čakať. Zatiaľ čo pri používaní vložiek a príležitostne tampónov som mala problémy s vysúšaním sliznice, či drobnými zapareninami, kalíšok mi zrazu poskytol pohodlie, slobodu, a tieto problémy pominuli.

Spočiatku som ku kalíšku používala ako tzv. “poistku” látkovú vložku– intimku. Neskôr som látkovými vložkami plne nahradila tie klasické na jedno použitie a aj v tomto smere to pre mňa bolo rozhodne komfortnejšie.

Poslednou- treťou alternatívou, ktorá sa stala taktiež mojou srdcovkou sú menštruačné nohavičky. V porovnaní s látkovými vložkami mi priniesli ešte väčší komfort, ale aj pocit toho, že aj počas menštruácie sa môžem cítiť pekne. 🙂 Aktuálne tieto menštruačné potreby kombinujem podľa toho, ako mi to vyhovuje.

Menštruačný kalíšok OrganiCup vs. tampón
1 menštruačný kalíšok nahradí tisíce jednorazových tampónov. Foto: OrganiCup.

Keďže v BEZOBALiS sa venujeme predchádzaniu vzniku odpadu, zaujíma ma, koľko ho vzniká práve používaním jednorazových vložiek a tampónov. Máme číslo, koľko odpadu vyprodukuje jedna žena od prvej menštruácie až po menopauzu?

Sú rôzne odhady, aj keď  treba spomenúť že je to veľmi individuálne a okrem krajiny v ktorej sa tá-ktorá žena narodí záleží veľmi aj od socio-ekonomických pomerov do ktorých sa narodí a v ktorých žije. (Jednoduchý) prístup k čistým a hygienickým menštruačným potrebám totiž ani dnes nie je samozrejmosťou, či sa bavíme o Slovensku, Veľkej Británii, alebo krajinách Afriky či Ázie.

Odhaduje sa, že v podmienkach, v ktorých si žena môže dovoliť kúpiť jednorazové menštruačné potreby, ich za svoj život (rôzne aj vzhľadom k dĺžke života) minie približne 11 000 až 14 000 kusov (rátané od menarché – tj. prvej menštruácie, až po menopauzu).

Problémom týchto jednorazových produktov je najmä ich nerecyklovateľnosť, nakoľko sa jedná o kompozitný materiál, ktorý končí v spaľovniach alebo na skládkach.

V jednej vložke sa vraj ukrývajú 4 igelitky. Práve jednorazové vložky (a napr. aj detské plienky) sú typom odpadu, ktorý sa nikdy nerozloží. Na skládkach postupne degraduje a rozpadáva sa na mikroplasty. Takže z ekologického hľadiska predstavujú tieto menštruačné pomôcky veľkú záťaž na životné prostredie. Čo však zdravotné hľadisko?

Myslím si, že napriek tomu že menštruácia je neoddeliteľnou súčasťou života približne polovice populácie sveta, o jej zdravotných aspektoch sa hovorí (a všeobecne vie) stále málo. Spomínala som svoje osobné skúsenosti s vysúšaním sliznice, či zapareninami v súvislosti s používaním jednorazových menštruačných potrieb, ktoré sú plné plastu. Možno sa to na prvé počutie javí ako banalita, ale osobne si myslím, že to nie je zdravé.

Často si v tejto súvislosti predstavujem situáciu, kedy by ľudia boli nútení niekoľko dní v mesiaci tráviť s chemicky bielenými super absorpčnými tampónmi v ústach. Pretože tak ako vo vagíne, aj v ústach sa nachádza sliznica. Aké nepríjemne sucho v ústach by sme po niečom takomto mali?

Čo vlastne robíš? 🙂

Snažím sa šíriť osvetu o udržateľných (ekologickejších), zdravších, pohodlnejších a v neposlednom rade aj ekonomickejších menštruačných potrebách. Snažím sa o to v online ale aj offline priestore a najmä nenásilnou formou. Verím, že prístup k menštruačným pomôckam vo všeobecnosti a sloboda vybrať si čo najvyhovujúcejší variant z hľadiska zdravia, životnej situácie, či osobných preferencií by mali byť čo najviac uplatňované.

Čo ťa najviac šokovalo, odkedy sa venuješ téme menštruácie?

Ono ma to asi ani nešokovalo a rátala som s tým. Väčšia miera konzervatívnosti, ale aj nevedomosti, niekedy až hraničiace s odporom či nechuťou k vlastnému telu. Lebo kalíšok je revolučný podľa mňa práve aj preto, že núti spomaliť, a dotýkať sa seba počas možno najzraniteľnejšieho/ najintímnejšieho obdobia, ktoré počas mesiaca zažívame. A to si žiada poriadnu dávku odvahy, trpezlivosti ale vo väčšine prípadov to potom naozaj stojí za to.

OrganiCup Mesačnica
Linda na rôznych podujatiach otvára dialóg o udržateľnej menštruácii. Foto: Začni od seba

Čo by si odkázala žene, ktorá chce vyskúšať kalíšok, ale bojí sa odhodlať?

Že nemá čo stratiť. Že existujú aj značky (napr. OrganiCup), ktoré garantujú spokojnosť formou výmeny veľkosti a/alebo vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti. Že strach ostane strachom, ak niečo, čoho sa bojíme, nevyskúšame doslova na vlastnej koži. A že zvyk je síce ťažké zmeniť, ale cvikom sa to dá úplne v pohode zvládnuť.

A čo žene, ktorá má pocit, že kalíšok či menštruačné nohavičky sú príliš drahé?

Že do zdravia sa podľa mňa oplatí “investovať” a v prípade kalíšku je po pár mesiacoch už možné ušetrené peniaze odkladať na dovolenku, výlet, alebo čokoľvek vytúžené. Možno aj tie menštruačné nohavičky, ktoré sú drahšie. Treba však myslieť aj na to, že sa jedná o opakovane použiteľné produkty zo špeciálnych, často funkčných a niekedy aj lokálnych materiálov. Produkty tohto typu musia navrhnuté a ušité tak, aby sa nerozpadli po pár použitiach, naopak – aby takých použití zvládli desiatky až stovky. Nehovoriac o tom, že ak sa jedná o poctivé značky, ľudia v procese výroby sú aj férovo ohodnotení za svoju prácu.

V prípade cien menštruačných produktov vo všeobecnosti sa naskytá otázka o možnosti zníženej alebo nulovej sadzbe DPH, ktorú niektoré krajiny už majú implementovanú vo svojich politikách, iné na takéto zmeny ešte len čakajú. Verím, že sa niečoho takého dočkáme aj v našich končinách. Taktiež čo sa týka zvýšenia dostupnosti (aj bezplatnej) pre tie skupiny ľudí, ktoré to potrebujú.

Slovensko patrí k najbohatším a najvyspelejším krajinám sveta. Napriek tomu aj v dnešnej dobe nie sú menštruačné potreby samozrejmosťou pre každú ženu. Ako je to možné?

Neviem, či úplne poznám odpoveď na túto otázku, ale rozhodne mi pripadá šialené až bizarné, že mnohé ženy sú odkázané na zbierky vložiek a iných potrieb. O menštruačnej chudobe sa dá rozhodne hovoriť aj u nás. K rozdielom naprieč Slovenskom by určite viac vedeli povedať odborníci a odborníčky, ktorí pracujú priamo s ľuďmi z vylúčených komunít a/alebo s ľuďmi ohrozenými chudobou.

Opäť sa na vrátim do čias, keď som chodila na základnú školu. Pamätám si, že sme mali o menštruácii prednášku spojenú s videom. Pozreli si ju najprv všetky dievčatá oddelene a potom všetci chlapci. Je podľa teba správne rozdeľovať túto tému na základe pohlavia alebo by komunikácia mala byť jednotná?

Tak takúto extra prednášku som ja osobne nezažila. Ale je pravda, že počas krátkej promo aktivity kedy nám rozdávali vložky, chlapcov z triedy “vyhnali”. Určite súhlasím s tým, že téma menštruácie sa týka všetkých a že práve inkluzivita v tejto oblasti môže len a len napomôcť k rešpektu  a pochopeniu aj neskôr v partnerských a rodinných vzťahoch.

Rozprávate sa s tvojim priateľom Peťom o menštruácii?

Musím priznať, že Peťo je prvý partner, s ktorým nemám problém sa o menštruácii otvorene baviť. Určite je to však aj ovplyvnené (do veľkej miery) tým, že sa tejto téme venujem (aj) pracovne. Avšak ešte pred tým než vznikla Mesačnica so záujmom počúval o alternatívach k jednorazovým produktom (hlavne o kalíšku) a nemal s tým najmenší problém. Bol vôbec prvým človekom, ktorému som povedala o svojom nápade so šírením osvety ohľadom (zdravšej, ekologickejšej, pohodlnejšej) menštruácie a dostalo sa mi veľkej podpory, čo som si nesmierne vážila a doteraz si vážim. Taktiež so mnou chodil ako technická (a morálna) podpora na prednášky do bezobalových obchodov do rôznych miest na Slovensku. Som vďačná, že mám partnera, pred ktorým nemusím skrývať menštruačné potreby v rukávoch, vreckách, alebo v útrobách skríň, a ktorý sa snaží chápať moju “mesačnú premenlivosť” :).

Udržateľná menštruácia menštruačný kalíšok Mesačnica grafika
Autorka ilustrácie: Martina Dybová

Ako vnímaš postoj slovenských mužov k tejto téme?

Väčšinou vravím, že celkom pozitívne. Ale zase raz, môj uhol pohľadu môže byť ovplyvnený mojou “bublinou” a tým, že sa tejto téme venujem intenzívne. Na druhú stranu si však myslím, že to, ako na túto tému budú reagovať muži, záleží ako od ich mám, otcov, tak aj od nás – ich partneriek.

Myslíš si, že je na Slovensku táto téma stále tabu?

Keď porovnám situáciu spred troch či štyroch rokov, tak je to určite rozdiel. Minimálne tak to  vnímam ja. Menštruácia ako taká je však do veľkej miery určite stále tabuizovaná a ešte bude trvať dlho kým sa to zmení. Ja som ešte ako stredoškoláčka bola na premietaní filmu od Diany Fabiánovej Mesiac v nás, ktorý vo mne zarezonoval. Myslím, že práve toto dielo D. Fabiánovej a osveta s tým spojená boli jednými z mála zdrojov a osvety počas dlhých rokov pre verejnosť na Slovensku. Dnes sa už o téme neváhajú zmieňovať napríklad aj influencerky, komerčné denníky či mesačníky a to vnímam tiež ako veľmi silný krok a  teší ma každá jedna takáto zmienka.

Ako ju podľa teba odtabuizovať?

Vzdelávaním, osvetou, normalizujúcimi konverzáciami kdekoľvek od rodinného prostredia, cez partnerské vzťahy až po mediálny priestor, sociálne siete, filmy či seriály.

Ktoré filmy, dokumenty alebo knihy na túto tému stoja za pozornosť?

Určite už spomínaný film/ dokument Mesiac v nás, pre mladšie ročníky Mesiačiky (oboje od Diany Fabiánovej). Čo sa kníh týka, v uplynulom období sa stále väčšej popularite na Slovensku teší Cyklická žena od Mirandy Gray, lokálnejší a veľmi skvele spracovaný variant je knižka Ženství jako dar od Veroniky Lančaričovej, ale úspech u nás zaznamenala tiež knižka od Nóriek Niny Brochmann a Ellen Stokken Dahl- Bez hanby o ohanbí. Ja osobne mám veľmi rada vizuálno a mojou doposiaľ jednou z najobľúbenejších knižiek je komiksovka Ovoce poznání od švédky Liv Strömquist. Pre vizuálne ladené duše môžem ešte odporučiť knihy Moje rudá knížka od Lenky Blažejovej a Červená je pekná od Lucie Zamolo. Mám rada aj láskavý humor a ten je možné prepájať práve aj s témou menštruácie, čo je taktiež jedna z možných ciest normalizácie tejto témy.

Poetická otázka na záver: hovorievaš, že Mesačnica je v každej z nás. Čo to znamená?

To, že Mesačnica je v každej z nás referuje na premenlivosť, ktorá je spätá s prírodou a so životom ako takým. Názov projektu Mesačnica sme totiž spolu s dizajnérkou Maťou (pozn.: neoddeliteľnou súčasťou a esenciou projektu) vymysleli ako referenciu na rastlinku Mesačnicu ročnú. Tá sa vyznačuje svojou nádherne sfarbenou kvitnúcou podobou na jar/ cez leto a na druhú stranu sivo striebristými lupienkami (ktoré odleskami pripomínajú malé mesiačiky) v jesenných mesiacoch. V týchto lupienkoch sú ukryté semiačka, ktoré po zimnom oddychu v pôde pod snehovou pokrývkou opäť vyrašia do nového života. A tak je to aj s premenlivosťou v rámci menštruačného cyklu a nám toto prepojenie prišlo tak krásne a preto odvtedy zvykneme hovorievať že Mesačnica je v každej z nás. 🙂


Ďakujem Linde za krásny rozhovor ♡. Verím, že čoskoro sa opäť uvidíme u nás spolu so ženami a mužmi, ktorí sa dialógu o tejto téme neboja.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M