Zájdený riad, pripálený hrniec, špina, ktorá nepoľaví drhnutím. Nepomáha sóda bikarbóna, nepomáha drôtenka. Ako to vyriešiť ekologicky, bez použitia agresívnych syntetických prostriedkov a nestráviť pri tom kopec času? Ukážem vám to v tomto zahanbujúcom odvážnom priznaní.
Milujem zelený čaj. Pijem ho každý jeden deň.
Ak to máš rovnako, určite poznáš typické hnedé fľaky usadené vo vnútri šálky. Ak ich neumyješ hneď, usalašia sa na nej a dole idú len veľmi ťažko.
Roky som bola zmierená s tým, že si musím vyberať medzi zeleným čajom alebo čistou šálkou. Rezignovala som. A potom prišiel game changer – môj najobľúbenejší pomocník v domácnosti: perkarbonát sodný.
Väčšniou to nechám zájsť až do takéhoto extrému (fakt to chcelo odvahu vám toto moje tajomstvo ukázať). Po 3 týždňoch neumývania po zelenom čaji si ale už poviem, že by hádam stačilo a dostanem chuť vychutnať si ho z čistej šálky – bez drhnutia, štýlom samosato.
Ako by povedali v reklame: dnes si už nemusím vyberať, dnes mám PUER. A kým mi sám takto buble a čistí, ja môžem buď oddychovať alebo sa na tento zázrak pozerať (stále ma to baví):
Perkarbonát sodný sa dá kúpiť aj bez obalu na váhu. Preto ťa srdečne pozývam aj k nám do obchodu, kde si vezmeš do svojej nádobky len toľko, koľko potrebuješ a nevyprodukuješ žiaden obal. Ak ho kúpiš cez internet a domíňaš, papierové vrecko nevyhadzuj a nechaj si ho u nás opäť naplniť. Ak takú možnosť nemáš, patrí do modrého kontajnera na papier.
Postup
- PUER vysyp do hrnčeka (stačí štipka)
- Zalej vriacou vodou.
- Nechaj 1-2 min. pôsobiť
- Užívaj si ušetrený čas drhnutia
Kde ešte sa dá PUER využiť?
- na zájdený riad, pripálené hrnce a plechy
- čistenie a dezinfekcia WC a odtokov
- ako prírodné bielidlo pri praní bielej bielizne
- ako prírodný odstraňovač škvŕn
Zapamätaj si len, že perkarbonát sodný sa aktivuje až v kombinácii s teplou vodou. Čím teplejšia, tým je účinnejší. Ideálne je použiť vriacu, pri praní aspoň 60 stupňov.
Tak čo, vyskúšaš? Napíš mi, ako sa ti darilo 🙂