Perkarbonát sodný: 2 slová, ktoré ti uľahčia život

2 slová, ktoré ti uľahčia život: perkarbonát sodný - cover

Žiť ekologicky, ono sa to ľahko povie.
Ale už ťažšie sa pozerá na zašednuté záclony, ktoré boli kedysi biele; zaprané škvrny, ktoré už ani nevieš identifikovať a kúpalisko v dreze, lebo odtok vypovedal službu. A keď príde na wécko volajúce po dezinfekcii, mnohí sa vzdajú svojho zeleného sna o eko domácnosti a siahnu po silných prípravkoch. Naozaj sa však čistota dá dosiahnuť len nimi?

V tomto článku sa dozvieš:

  • či sa musíš vzdať svojho ekologického sna, ak chceš mať čistú domácnosť
  • ako funguje naozajstné eko bielidlo
  • moje nelichotivé priznanie
  • a či je perkarbonát sodný naozaj ekologický

Naše domovy chceme mať pekné a čisté. Ešte predtým než ti ukážem, ako na to ekologicky, uspokojím svoju potrebu vyzdvihnúť 2 veci:

Nie vždy je potrebné dezinfikovať všetko, čo nám príde pod ruku.
Pokiaľ u seba doma nemáš tajnú operačnú sálu (dúfam, že nemáš), tak prehnaná čistota nie je na mieste. Naopak, spôsobuje, že baktérie a vírusy si vytvárajú na agresívne prostriedky rezistenciu a na ich zničenie je tak potrebný stále väčší zásah. Takže s výnimkou opodstatnených situácií (napr. vírusové ochorenie), naozaj nie je potrebné, aby sme svoje príbytky dezinfikovali.

Vôňa ≠ čistota.
Aj napriek tomu, že nás o tom reklamy všemožne presviedčajú, nie všetko, čo výrazne vonia, je zároveň aj čisté. Mnohé prostriedky zakrývajú slabú čistiacu schopnosť za parfém. Ako by povedala slovenská ikona Norika “Nedaj sa o*****!” Parfém nie je to isté ako čistota.

Nora Mojsejová Nedajte sa ojebať

Keď tieto 2 body skombinujeme, vznikne nám veľmi bežná situácia – sobotné upratovanie v znamení striekania dezinfekcie do každého rohu. A tam, kde už nevyjde, použitie prenikavo parfumovaného prostriedku s kvetinkam na obale. Výsledkom je:

  • podráždená pokožka
  • skrinky preplnené množstvom rôznych fliaš
  • peňaženka odľahčená o výdavky na rôzne prípravky
  • a odpadkový kôš preťažený množstvom obalov

Predpokladám, že sa zhodneme na tom, aké by to bolo fajn mať to presne naopak – plnú peňaženku a prázdny kôš 🙂

“Volajte ma Odstraňovač Škvŕn”,

povedal by určite Perkarbonát Sodný po vašom prvom zoznámení.
Ani sa mu nečudujem, jeho skutočné meno znie naozaj divoko. Kto by sa tak už len chcel volať?

Pritom biely kryštalický prášok Perkarbonát (alebo peruhličitan) Sodný je vlastne len uhličitan sodný, tzn. pracia sóda obohatená o kyslík. Táto kombinácia má čarovnú vlastnosť – pri kontakte s horúcou vodou sa z nej spomínaný kyslík veľmi efektne uvoľňuje – možno aj teba bude baviť sledovať všetko to penenie a šumenie. A čo ťa baviť bude určite – je pozorovanie výsledkov tohto procesu. Hovorí sa mu aktivácia a spôsobuje vznik peroxidu vodíka. A práve ten chceš!

Tak aké to má perkarbonát sodný použitie?

Všemožné!
Použiješ ho v kúpeľni, kuchyni, v podstate v celom byte, dome, aj exteriéri.

  • Drez vyčistí.
  • Odtok odopchá.
  • Škvrny odstráni.
  • Šednutiu zabráni.
  • Zašednutú rozjasní.
  • Bielu farbu zachová.
  • Wécko vydezinfikuje.
  • Vaňu, umývadlo aj sprchu umyje.

Tieto skromne vyzerajúce biele guličky ti naozaj uľahčia život, za to ti ručím! Ako? Čítaj ďalej a zistíš.

loading gif

Perkarbonát sodný a kúpeľňa

Najčastejšie počuť, ako sa dá využiť najmä pri praní. Aj u mňa to bol prelomový objav a absolútne sa nechystám uberať mu na dôležitosti. V kúpeľni preto začnem práve praním a prezradím ti aj, na čo je fajn myslieť.

Ako ti perkarbonát sodný pomôže pri praní?

Najprv stručné vysvetlenie:
Na bielenie bielizne sa často používajú chlórové bielidlá a optické rozjasňovače. Tie však často predstavujú doslova kamufláž, pretože na textile vytvárajú vrstvu imitujúcu čistotou žiariacu belosť. Takže namiesto naozajstnej bielej sa tešíme z bielej vrstvy navyše.

To však pri perkarbonáte nehrozí. Okrem toho ho využiješ na:

    • záclony
    • látkové plienky
    • zamastené utierky
    • dezinfekciu toaliet
    • bielenie (žiadna kamufláž 🙂)
    • prevenciu zašednutia bielizne
    • čistenie vaní, spŕch a umývadiel
    • namáčanie znečistenej bielizne (aj stálofarebnej)
    • odstraňovanie škvŕn (aj zo stálo farebnej bielizne)

Ako postupovať pri praní:

Ak sa chystáš prať bežnú bielu / svetlú bielizeň v práčke, pridaj 1 – 2 lyžice perkarbonátu (na plnú práčku, tj. 4-5 kg) do zásobníka spolu s pracím prostriedkom v obvyklom množstve (ja ako ekzematik používam prací gél na citlivú pokožku). Pri bielom prádle dávam aj priamo do bubna, pri stálofarebnej bielizni ho však do bubna nedávaj (aby zrnká počas čakania na vodu nevytiahli farbu) a použi max.1 polievkovú lyžicu. Ja ho takto k svetlému a prádlu pridávam vždy, v kombinácii s plákadlom tak pôsobí ako prevencia proti zašednutiu.

Ak máš za sebou makačku na stavbe, výlet v zlom počasí, maľovanie fasády, kurz batikovania alebo sa ti vrátili deti zo školy v prírode, prípadne máte fázu mrkvičkových šťavičiek, aplikuj postup pred-namáčania pre silne znečistené oblečenie (bieleho aj stálofarebného):

      1. rozpusti 1 – 2 lyžice superprášku v cca 10 l teplej vody
      2. oblečenie nechaj namočené pokojne (a vlastne ideálne) celú noc
      3. potom šupni do práčky a klasicky oper

Tento postup sa mi osvedčil najmä na škvrny organického pôvodu: pot, mastnota, víno, tráva (tá na odretých kolenách), hlina, atrament – a zvládol aj čučoriedky na bielej posteľnej obliečke (nepýtaj sa).

No a ak sa chystáš prať spodné prádlo či látkové menštruačné vložky, odporúčam prať na min. 60°C. Aj tu totiž platí: čím vyššia teplota, tím vyšší účinok prášku. (PS: výrazné znečistenie môžeš pred praním ošetriť).

A čo s nižšou teplotou?

Ako som spomínala vyššie, na to, aby sme dosiahli želaný efekt, je potrebné, aby sa prášok aktivoval. V preklade to znamená veľmi jednoduchý úkon – zaliať ho horúcou vodou (min. 55 °C). Tiež platí – čím vyššia teplota, tým vyššia účinnosť. V studenej vode sa nerozpustí, neaktivuje a nepomôže ti.

Preto ak sa chystáš prať pod 60°C, perkarbonát sodný sám o sebe bude mať obmedzený účinok. Vtedy ho skombinuj s TAED-om, aktivátorom prania v pomere cca 5% TAED-u do potrebného množstva perkarbonátu sodného. Fungovať tak bude od 30°C.

Na čo si dať pri praní pozor:

Vzhľadom na to, že perkarbonát sodný je účinný pri vyššej teplote, odporúčam vyššiu opatrnosť pri týchto materiáloch:

        1. Vlna
          Vlna sa v teplej vode môže zraziť. Okrem toho, už vieme, že základom nášho superprášku je pracia sóda, ktorá je dosť zásaditá, čo vlne príliš neprospieva. Ak bolo tvojim zámerom použiť perkarbonát sodný proti zašednutiu vlny, odporúčam riešiť to ešte predtým, ako k nemu vôbec dôjde. Výbornou prevenciou proti zašednutiu je aj prírodné plákadlo.
        2. Potlač
          Pozor by som si dala aj na bielizeň s potlačou. Tú nie je vhodné prať na teplote 60°C a viac (takže účinok nášho prášku by bola značne otázna) a perkarbonát sodný by mohol potlač poškodiť. Namiesto namáčania odporúčam znečistenie riešiť lokálne, napríklad žlčovým mydlom.
        3. Bambusové vlákno
          Bambusové vlákno sa vyrába rozomletím bambusovej celulózy v zásaditom roztoku a jeho následnom spojovaní do vlákien. Ich výhodou je skvelá savosť, nevýhodou však nízka pevnosť a odolnosť (na rozdiel od bavlny, ľanu či konope, ktorých vlákna zostávajú zachované vo svojom prirodzenom stave).
          Pokiaľ riešiš škvrny na bambusových plienkach, odporúčam ich najprv pred praním ošetriť žlčovým mydlom. Na fujky z plienok by stačiť malo.

perkarbonát sodný použitie - ilustrácia

Inak môžeš perkarbonát sodný použiť aj pri praní detského prádla a vhodný je aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou.

Poďme na čistenie

WC, kachličky, špáry medzi nimi, odtoky v sprche aj umývadle nepotrebujú samostatné čistiace prostriedky – náš superprášok zvládne.

Postup pri čistení odtoku umývadla, vane a sprchy:

BEZOBALiS maskot2

        1. do odtoku nasyp 1 – 2 lyžice superprášku
        2. zalej hrnčekom teplého octu
        3. ak chceš, pozoruj penivú reakciu, vďaka ktorej sa rozpustia mastné usadeniny
        4. nechaj pôsobiť min. 15 minút
        5. potom prepláchni teplou vodou

 

Pri bežnej údržbe WC stačí, keď aplikuješ jednoduchý postup:

BEZOBALiS maskot1

        1. do misy nalej kanvicu horúcej vody (cca 1 liter)
        2. nasyp do nej 1 – 2 lyžice superprášku
        3. počkaj 10 (a viac) minút, kým sa perkarbonát sodný rozpustí
        4. potom misu umy WC kefou
        5. a spláchni

 

Ak tvoje wécko vyžaduje väčšiu pozornosť (nebolo dlhšie čistené alebo ste mali doma črevnú virózu), nechaj perkarbonát pôsobiť cez noc. Perkarbonát sodný má totiž aj dezinfekčné účinky. A ak sa v ňom zapáčilo vodnému kameňu), pridaj lyžicu kyseliny citrónovej alebo pol hrnčeka teplého octu. Ak sú usadeniny dlhodobé, je možné, že sa ti nepodarí odstrániť ich na prvýkrát. V takom prípade opakuj postup znovu (prípadne si vyhrň rukávy a použi drôtenku).

Perkarbonát sodný a kuchyňa

Pre odtoky v kuchyni platí rovnaký postup ako pre odtoky v kúpeľni. A ak si máš rovnaké kuchárske zručnosti ako ja, perkarbonát sodný využiješ v kuchyni pomerne často aj mimo odtokov.

Pripálený hrniec – príbeh môjho života

Nepomáha sóda bikarbóna, nepomáha drôtenka. Ako to vyriešiť ekologicky, bez použitia agresívnych syntetických prostriedkov a nestráviť pri tom kopec času? Odpoveď už asi tušíš.

Postup pri čistení hrncov:

BEZOBALiS maskot3

        1. do hrnca nasyp trochu perkarbonátu a zalej vodou
        2. priveď do varu
        3. chvíľu povar
        4. nechaj odstáť niekoľko minút až hodín (v závislosti od katastrofy, ktorú odstraňuješ)
        5. potom len klasicky umy

 

Aj doska na krájanie si zaslúži starostlivosť

Okrem hrncov si starostlivosť zaslúži aj tvoje denko (áno poznám, medzi mojich najlepších kamošov patria rodáci z východu ♥). Na jeho dezinfekciu použi 40g perkarbonátu:

BEZOBALiS maskot4

        1. rozpusti ho v litri horúcej vody
        2. ponor dosku
        3. nechaj chvíľu pôsobiť
        4. potom opláchni čistou vodou
        5. a nechaj vyschnúť

 

Domáci prášok do umývačky riadu

Niekto si z perkarbonátu robí aj domáci prášok do umývačky riadu. S tým skúsenosti nemám, takže nejdem zavádzať. My doma nedáme dopustiť na prírodný gél do umývačky, ale vraj sa dá prášok vyrobiť len zmiešaním perkarbonátu a kyseliny citrónovej. Intuitívne by som povedala, že jeho účinnosť bude závisieť od programu, ktorý použiješ (napr. my používame eko program, ktorý nedosiahne potrebnú teplotu na to, aby sa perkarbonát aktivoval). Ale nejdem mudrovať, ak s tým máš skúsenosti, určite mi napíš! 🙂

Praktický príklad a moje verejné priznanie

Milujem zelený čaj. Pijem ho každý jeden deň.

Ak to máš rovnako, určite poznáš typické hnedé fľaky usadené vo vnútri šálky. Ak ich neumyješ hneď, usalašia sa na nej a dole idú len veľmi ťažko.

Roky som bola zmierená s tým, že si musím vyberať medzi zeleným čajom alebo čistou šálkou. Rezignovala som. A potom prišiel game changer – môj najobľúbenejší pomocník v domácnosti: perkarbonát sodný.

Väčšinou to nechám zájsť až do takéhoto extrému (fakt to chcelo odvahu vám toto moje tajomstvo ukázať). Po 3 týždňoch neumývania po zelenom čaji si ale už poviem, že by hádam stačilo a dostanem chuť vychutnať si ho z čistej šálky – bez drhnutia, štýlom samosato.

Ako na zájdený riad? Rýchlo a ekologicky PUER
Ako by povedali v reklame: dnes si už nemusím vyberať, dnes mám PUER (obchodná značka perkarbonátu). A kým mi sám takto buble a čistí, ja môžem buď oddychovať alebo sa na tento zázrak pozerať (stále ma to baví):

Perkarbonár sodný sa aktivuje pri použití horúcej vody.
PUER sa aktivuje pri vyšších teplotách, potom začne takto bublať, treba ho nechať chvíľku pôsobiť.
        1. PUER vysyp do hrnčeka (stačí štipka)
        2. zalej vriacou vodou
        3. nechaj 1-2 min. pôsobiť
        4. užívaj si ušetrený čas drhnutia

Je perkarbonát sodný naozaj ekologický?

Ak u teba zložito znejúci názov perkarbonát sodný evokuje chémiu – máš pravdu! Nesie vzorec Na₂H₃CO₆ a na hodinách chémie by sme sa s ním vedeli vyblázniť. Rovnako ako so vzorcom H₂O pre vodu, ktorú potrebujeme pre život, O₂ pre životne dôležitý kyslík aj označením C – uhlíka, ktorý je základným stavebným kameňom všetkého života na Zemi.

Fakticky vzaté – všetko okolo nás je chémia, aj esenciálne prvky vyskytujúce sa prirodzene okolo nás. Ak sa ti podarí odosobniť od negatívnej konotácie slova chémia a ešte raz mrkneš na vzorec Na₂H₃CO₆, zbadáš v podstate jednoduché zloženie. Perkarbonát sodný sa aktiváciou (tzn. kontaktom s horúcou vodou) rozloží na sódu, vodu a kyslík. Je preto úplne biologicky odbúrateľný, rozumie si aj s čističkou vody či septikom a áno – môžeme s čistým svedomím povedať, že je ekologický.


Zhrnutie

Nepotrebuješ množstvo rôznych čistiacich prostriedkov rozdelených podľa miesta aplikácie – zvlášť fľašu s dezinfekciou na WC, zvlášť odstraňovač škvŕn, v inej fľaši bielidlo). Pri bežnej, aj hĺbkovej údržbe domácnosti ich v značnej miere nahradí skromne sa tváriaci biely prášok s názvom perkarbonát sodný, ktorý má univerzálne použitie. Ušetrí ti peniaze (za jednotlivé prostriedky), odpad (za fľaše z jednotlivých prostriedkov) aj nervy a tvoj čas.

Pre mňa je to absolútne bezkonkurenčný kamoš. Vyskúšaš? Napíš mi, ako sa ti darilo 🙂

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navštívte náš bezobalový obchod v Trenčíne.

Zaujal vás náš obsah? Chcete sa stať súčasťou zero-waste komunity? Kontaktujte nás a pomôžte nám zmeniť svet.

Podobné články

Scroll to Top
BEZOBALiS
eshop skončil.

Ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavovali po celý čas nášho fungovania. Posúvame sa však ďalej a zo ♡ vám za všetko ďakujeme.

Vaši M&M